Mehmet Ceyhan'dan eris varyantına yönelik dikkat çeken uyarı!

Eris varyantına ilişkin Ankara Masası'na açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kalabalık ortamlarda maske takılması gerektiğine dikkat çekti. Ceyhan, "El hijyeni alışkanlığına tekrar geri dönmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Ecem Çetin Editör
YAYINLAMA
06 Eylül 2023 09:10
GÜNCELLEME
18 Eylül 2023 11:58
Mehmet Ceyhan'dan eris varyantına yönelik dikkat çeken uyarı!
Ecem Çetin Editör

Kovid- 19 salgını son dönemlerde yeniden endişe saçmaya başladı.

Ortaya çıkan yeni varyant eris, bazı ülkelerde görüldü.

Eris varyantına ilişkin Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Türkiye’de de muhtemelen var. Türkiye’ye gelen turistleri düşünürsek, Türkiye’ye girmemesi mümkün değil” açıklamasında bulundu. 

Ceyhan'ın açıklamaları gündem olurken, Ankara Masası Mehmet Ceyhan'a ulaştı ve eris varyantının nelere yol açabileceği, maske zorunluluğu ve kapanmayı geri getirme riskinin olup olmadığını sordu.

Ceyhan, “Eris varyantı şimdiye kadar gördüğümüz kovid vakalarına yol açıyor. Farklı bir klinik tablo oluşturmuyor. Varyantın önemi daha hızlı bulaşma özelliğinden kaynaklanıyor. Yoksa klinik tablo aynı bir değişiklik yok.“ ifadelerini kullandı.

"Hastaneye yatışlar ve ağır hastalık sayısı artıyor"

Kapanmanın söz konusu olmadığını ifade eden Mehmet Ceyhan, “Hızlı bulaştığı için vaka sayısını artıyor. Buna bağlı olarak hastaneye yatışlar ve ağır hastalık sayısı artıyor. Risk gruplarına biz maskelerinizi çıkartın demedik. Hastalık bundan önce yaygın olmaya devam ediyordu. Sadece geçen ay görülen vaka sayısı 1400000 dünya üzerinde. Her ülkede rapor ediliyor. “ dedi. 

"Kalabalık ortamlarda maske kullanabilir. El hijyeni alışkanlığına tekrar geri dönmemiz lazım"

Maske takmanın ve bazı önlemler almanın yararlı olduğu ifade eden Mehmet Ceyhan, özellikle kalabalık olan kapalı mekanlarda maske takılması gerektiğine dikkat çekti. Ceyhan, şöyle devam etti;

"Toplu taşımalarda kalabalık oluşuyor orada da maske takılabilir. Onun dışında okullar açılıyor okullarda çocukları mümkün olduğu kadar seyrek tutmak lazım. Mesela yemek bir defa iki ya da üç defa da çocukları bölerek yedirmek yarar sağlar. El hijyeni alışkanlığına tekrar geri dönmemiz lazım. Çantamızda üç yıl boyunca taşıyıp, sonra çıkardığımız, unuttuğumuz el dezenfektanlarını yeniden çantalarımıza ve okul çocuklarının çantalarına koymalıyız."

Aşı halen koruyucu mu? 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kovid- 19 aşılarıyla ilgili ise şunları söyledi; 

"Dünya aşıları ile ilgili veri var elimizde. Halen koruyucu varyanta karşı. Ama Türkiye'de kullanan Sinovac, Turkovac gibi aşıların etkisi konusunda hiçbir bilgi yok elimizde. Önerilerde bulunan kurumların hiçbirisi aşı önerisinde bulunmadı. Ama özellikle tıp dernekleri dünyada Amerika'da, Avrupa'da son aşının üzerinden altı ay geçmişse risk gruplarının yeniden bir doz daha aşı olmasını önerdiler."

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.