ABD’den Mahmud Ahmedinejad’a yaptırım!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, İran’ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İran İstihbarat Bakanlığına yaptırım uygulanacağını açıkladı.

MP
Mevlüt Peker Editör
YAYINLAMA
18 Eylül 2023 17:59
GÜNCELLEME
18 Eylül 2023 18:46
ABD’den Mahmud Ahmedinejad’a yaptırım!
MP
Mevlüt Peker Editör

ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın eski lideri Mahmud Ahmedinejad ve İran İstihbarat Teşkilatı'na yaptırım uygulanacağını resmi bir açıklamayla duyurdu.

Biden, İran ile gerçekleştirdikleri mahkum değişim anlaşması sonrasında 5 Amerikan vatandaşının serbest bırakılmasını müteakip bir basın açıklaması yaptı. "Bugün, İran'da alıkonulan beş Amerikalı vatandaş nihayet ailelerine kavuşuyor." diyen Biden, Siyamek Namazı, Murad Tahbaz ve İmad Şarkı'nın yanı sıra iki anonim kişinin ABD'ye geri döneceğini belirtti.

Biden, tutukluların serbest bırakılmasında yardımcı olan Katar, Umman, İsviçre ve Güney Kore gibi ülkelere teşekkür etti. Özellikle Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Umman Sultanı Heysem bin Tarık'a minnettarlığını ifade etti.

Ayrıca, Biden, 2007 yılında İran'da ortadan kaybolan eski FBI çalışanı Robert Levinson hakkında, "İran yönetiminden, Levinson'ın akıbeti hakkında net bir açıklama yapmalarını talep ediyorum." dedi.

Ahmedinejad ve İstihbarat Teşkilatına Yaptırım

  Biden, "Mahmud Ahmedinejad ve İran İstihbarat Teşkilatı'na, Levinson Yasası gereği, Amerikan vatandaşlarının haksız tutuklanmalarına karıştıkları için yaptırım uygulayacağız." ifadelerini kullandı.

  Biden, İran'ın bölgedeki "kışkırtıcı eylemleri" nedeniyle baskıyı sürdüreceklerini belirtti ve Amerikan vatandaşlarını İran'a seyahatin tehlikeleri konusunda uyardı. "Amerikan pasaportu taşıyanlar, İran'a gitmemelidir." dedi.

  ABD Başkanı, haksız yere tutuklanan Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılmasına öncelik verdiklerini ve Rusya, Venezuela, Suriye gibi ülkelerde hala birçok kişinin haksız yere alıkonulduğunu vurguladı.

  Antony Blinken'dan Uyarı

   ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Biden yönetimi altında dünya genelinde 30 Amerikalının serbest bırakıldığını açıkladı. Blinken, Levinson Yasası'nın "İran ve diğer rejimlerde" hesap verebilirliği artırmak için kullanılacağını belirtti ve "Amerikan vatandaşları, hiçbir koşulda İran'a gitmemelidir." dedi.

   Yorumlar (0 yorum)
   Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
   Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.