Erdoğan: Yeni bir dünya inşa etme fırsatı bulacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Irak Kalkınma Yolu Projesi ile ilgili olarak “Atacağımız böyle bir adımla yeni bir dünyayı inşa etme fırsatını bulacağız." dedi.

MP
Mevlüt Peker Editör
YAYINLAMA
18 Eylül 2023 22:31
GÜNCELLEME
18 Eylül 2023 22:52
Erdoğan: Yeni bir dünya inşa etme fırsatı bulacağız
MP
Mevlüt Peker Editör

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM (Birleşmiş Milletler) 78. Genel Kurulu'na katılmak üzere gittiği New York'ta, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde faaliyette bulunan düşünce kuruluşu temsilcileri ile Türkevi'nde yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"Gizli açık kısıtlamalara rağmen savunma sanayisinde küresel oyuncu haline geldik. 2023’ün ilk yarısında savunma ihracatı 2 milyar 400 milyon dolara ulaştı."

"Bölgemizdeki her gelişme iyi terörist-kötü terörist ayrımının ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Teröristle müzakere olmaz, dostluk, ortaklık kurulmaz."

"ABD ile işbirliğimizin gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz. Biden'la görüşmelerde tıkanıklıkların önemli kısmını aştık, temaslarımızı arttırma kararı aldık."

"(Türkiye-ABD) Her iki ülke için de tehdit kaynağı olan terör konusunda işbirliğimizi güçlendireceğiz."

"Suriyeli sığınmacıların güvenli ve gönüllü geri dönüşünü teşvik ediyoruz. 600 bine yaklaşan sayıya kalıcı konutların bitmesiyle 1 milyon kişi eklenecek."

"İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz."

“(Türkiye-Irak Kalkınma Yolu Projesi) Atacağımız böyle bir adımla yeni bir dünyayı inşa etme fırsatını bulacağız."

"(Türkiye-Irak Kalkınma Yolu Projesi) Körfez ülkelerinin çok kararlı olduğunu gördük. Biz de kararlıyız."

"(Yeni anayasa) TBMM'de partiler olumlu cevap verirse değiştirmeyi başarırız. Çağrı yapmaya devam edeceğim. Bu, ortak meselemiz, birlikte çözmemiz lazım."

Erdoğan, ABD-Türkiye İlişkilerine Yeni Bir Sayfa Açıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin olumlu bir ivme kazandığını belirtti. "Biden ile olan görüşmelerimiz sonucunda birçok engeli aşmayı başardık. İki ülke arasında terörle mücadele konusunda işbirliğimizi yoğunlaştıracağız." dedi.

Erdoğan, New York'ta düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısında Amerikalı düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda, "Türkiye'nin yüzüncü yılını kutluyoruz ve 'Türkiye Yüzyılı' vizyonuyla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına hazırlanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, dış politikanın bu vizyonun temelini oluşturduğunu vurgulayarak, "Küresel ve bölgesel meselelerin çözümü, yakın bölgemizde barış ve istikrarın sağlanması, uluslararası sistemin adaletsizliklerinin giderilmesi ana hedeflerimizdir." dedi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin ekonomik büyümesi, ihracat rakamları ve savunma sanayi başarıları hakkında da bilgi verdi. "2023'ün ilk yarısında yüzde 3,9 büyüme kaydettik. İhracatımız yılın ilk sekiz ayında 165 milyar dolara ulaştı. Savunma sanayimizde de 2.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye'nin arabuluculuk rolüne de değindi. "Rusya-Ukrayna Savaşı'nda adil bir barışın sağlanması için çabalarımız devam ediyor. Karadeniz Girişimi ile 33 milyon ton tahılın boğazlardan geçişini sağladık." dedi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye-AB ilişkilerinin canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını belirtti. "Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin canlandırılması önemlidir. Ancak bu, sadece bizim istememizle olmaz; AB'nin de bu konuda olumlu bir tutum sergilemesi gerekmektedir." dedi.

Erdoğan, terörle mücadele konusunda da net bir dil kullandı. "Teröristle müzakere olmaz, dostluk, ortaklık kurulmaz. DEAŞ, PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelemiz devam edecek." ifadelerini kullandı.

Son olarak, Erdoğan, İslamofobi ve dini kutsallara yönelik saldırıların arttığına dikkat çekti. "Bu tür eylemler, farklı inanç grupları arasında üzüntü verici olayların yaşanmasına neden olabilir. Türkiye, bu konuda tepkisini net bir şekilde ortaya koymuştur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan New York'ta, Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'na ilk imzayı da attı.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.