Küresel piyasalardan haftaya temkinli başlangıç

Küresel piyasalarda, merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizlikler ve jeopolitik riskler baskısı sürüyor.

EK
Ersin Küçükbarak Editör
YAYINLAMA
13 Kasım 2023 09:17
GÜNCELLEME
13 Kasım 2023 10:12
Küresel piyasalardan haftaya temkinli başlangıç
EK
Ersin Küçükbarak Editör


ABD'de TÜFE verisi kritik

Bu hafta gözler dünya genelinde açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. ABD'de salı günü açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek döneme ilişkin politikaları üzerinde etkili olabileceği belirtiliyor.

Analistler, ABD'de TÜFE'nin ekimde aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 3,3 artmasının beklendiğini aktarıyor. Söz konusu verinin öngörülerin dışında kalması durumunda piyasalarda oynaklığın artabileceği ifade ediliyor.

ABD'de bilançolar da takip edilecek

Öte yandan, ülkede bu hafta açıklanacak bilançoların piyasalarda hisse ve sektör bazlı oynaklığı artırması bekleniyor. Wallmart, Target ve Cisco'nun bilançoları yatırımcılar tarafından yakında takip ediliyor.

Avrupa'da enflasyon baskısı devam ediyor

Avrupa borsalarında, cuma günü satış ağırlıklı bir seyir görülürken, bu hafta gözler bölge genelinde açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde cuma günü Financial Times tarafından düzenlenen bir etkinlikte, mevduat faizini yüzde 4'te tutmanın enflasyonu dizginlemek için yeterli olacağını, ancak yetkililerin ihtiyaç duymaları halinde borçlanma maliyetlerini yeniden yükseltmeyi düşüneceklerini söyledi.

Bölgede açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller vermeye devam ederken, bölgede enflasyon beklentileri yüksek kalmaya devam ediyor.

Analistler, bu hafta açıklanacak verilerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini düşünüyor.

Bu çerçevede şimdilik  ECB'nin gelecek toplantılarda politika faizini sabit tutacağı öngörüsüyle para piyasalarındaki fiyatlamaların yapıldığını belirtiyor.

Asya'da temkinli seyir

Asya pay piyasalarında da ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in görüşmesi öncesinde temkinli bir seyir öne çıkıyor.

Bölgede üçüncü çeyrek bilanço döneminin devam ettiğini hatırlatan analistler hisse ve sektör bazlı oynaklığın artabileceği yönünde görüş aktarıyor.

Altın ve brent petrolde düşüş eğilimi

Altının ons fiyatı  yaklaşık son bir ayın en düşük seviyesi olan 1.929,6 doları test ederek haftaya başladı.

 Brent petrolün varil fiyatı üst üste üç haftalık düşüş eğilimini yeni haftada da sürdürdü. 

Altının ons fiyatı yatay seyrederek 1.938 dolardan, brent petrolün varili ise önceki kapanışının yüzde 1,2 altında 80,5 dolardan alınıyor.

Türkiye'de ödemeler dengesi izleniyor

Yurt içinde, cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,89 değer kaybıyla günü 7.771,34 puandan tamamlarken, bugün ödemeler dengesi yatırımcıların odağına yerleşti.

AA Finans'ın beklenti anketinde, cari işlemler hesabının eylül ayında 1 milyar 529 milyon dolar fazla vermesi yönünde ekonomistlerin görüşü ağırlık kazandı.

İsrail-Filistin çatışması da takip ediliyor

İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haberler de yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler 

10.00 Türkiye eylül ayı ödemeler dengesi

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.