Çin Merkez Bankası'ndan faiz ve likidite adımı

Çin Merkez Bankası (PBoC), 1 yıl vadeli faiz oranını (politika faizi) sabit tutarken, Orta Vadeli Kredi Aracı (MLF) ve ters repo işlemleriyle piyasaya büyük miktarda nakit sağladı.

EK
Ersin Küçükbarak Editör
YAYINLAMA
15 Kasım 2023 10:58
GÜNCELLEME
15 Kasım 2023 12:06
Çin Merkez Bankası'ndan faiz ve likidite adımı
EK
Ersin Küçükbarak Editör


PBoC açıklamasına göre, MLF ile bankalara yüzde 2,5 faizle bir yıl vadeli 1 trilyon 450 milyar yuan, ters repo işlemleri ile de yüzde 1,8 faizle 7 gün vadeli 495 milyar yuan aktarıldı.

"Bankacılık sistemindeki likiditeyi yeterli seviyede tutmayı", "vergi ödeme ve hükümet tahvili çıkarma takvimi gibi kısa dönemli faktörlerin etkisini dengelemeyi" amaçlayan Çin merkez Bankası  "temel para biriminin arzını orta ve uzun vadede uygun miktarda tutmayı" da hedefliyor.

MLF, Çin bankalarının menkul varlıkları karşılığında Merkez Bankası'ndan orta vadeli kredi almasına olanak sağlıyor.

Ters repo işlemlerinde ise Merkez Bankası, menkul varlıkları ileri tarihte geri satmak üzere satın alarak piyasaya nakit aktarıyor.

Çin Merkez Bankasının bu adımı, hükümetin gayrimenkul sektöründeki gerileme ve yerel yönetimlerin borçlarından kaynaklanan baskıya karşı ekonomik toparlanmayı teşvik edici para politikalarına yöneleceğinin işareti şeklinde yorumlanıyor.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.