Erdoğan'dan Ukrayna'ya Kırım desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkana Zelenski ile düzenlediği basın toplantısında "Türkiye Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Ukrayna'nın egemenliğini Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini hep destekledik destekleyeceğiz." diye konuştu.
Murat Saltan
|
16 Ekim 2020, Cuma - 18:59
Erdoğan'dan Ukrayna'ya Kırım desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Toplantıda Rusya'nın ilhak ettiği Ukrayna toprağı Kırım konusunda desteğini açıklayan Erdoğan "Türkiye Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Ukrayna'nın egemenliğini Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini hep destekledik destekleyeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün gerek ikili gerekse heyetler arası ardından ise dar kapsamlı yapmış olduğumuz görüşmelerle gerçekten Türkiye-Ukrayna arasında önemli adımları az önce atmış olduğumuz imza ile gerçekleştirdik." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Salgın başlamadan hemen önce Şubat ayında yüksek düzeyli stratejik konseyimizin 8. toplantısı vesilesi ile Kiev'i ziyaret etmiştim. Arayı fazla açmadan sayın Zelenskiy ile yeniden bir araya gelmemiz ilişkilerimizi güçlendirme yolundaki güçlü irademizin bir tezahürüdür. Az önce imzalanan metinler de bu irademizin pek çok başlıkta somut projelerle vücut bulmasını sağlayacaktır."

 "Karşılıklı yarar temelinde derinleşiyor"

"Bugün değerli dostumla önce ikili, bilahare heyetler arasındaki görüşmelerle ikili ilişkilerimizin gündemindeki konuları etraflıca ele aldık. İşbirliğimiz savunma sanayiinden eğitime, turizmden sağlık sektörüne geniş bir yelpazede karşılıklı yarar temelinde derinleşiyor. Görüşmelerimizde yatırımların arttırılmasıyla ekonomik ve ticari iş birliğimizi yeni seviyelere taşıma yönündeki karşılıklı irademizi teyit ettik."

"Türkiye-Ukrayna halkının yanındadır"

"Turizm alanında, küresel salgına rağmen bu yıl 500 binden fazla Ukraynalı misafiri ağırlamış olmamız, halklarımız arasındaki yakınlığı ve aldığımız önlemlere olan itimadını açıkça gösteriyor. Görüşmelerimizde salgınla mücadelede Türkiye-Ukrayna halkının yanındadır. İhtiyaç olduğu takdirde daha fazla destek sağlamaya hazırız. Görüşmelerimizde güvenlik alanındaki işbirliğimizi güçlendirme, suçluların karşılıklı iadesi yönünde atılabilecek adımları ele aldık."

"Destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz"

"Özellikle FETÖ ve diğer terör örgütleriyle ortak mücadelemizde eşgüdümümüzü güçlendirme hususunda mutabıkız. Türkiye Ukrayna'yı bölgemizde istikrar, güvenlik, barış ve refahın temini için kilit bir ülke olarak görüyor. Bu çerçevede Ukrayna'nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini hep destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Türkiye, Kırım'ın yasadışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Türkiye ile Ukrayna arasındaki tarihi ve insani bağların önemli bir unsuru olan Kırım Tatarı kardeşlerimize Ukrayna makamları ile birlikte desteklerimiz devam edecektir. Soydaşlarımız için konut inşası projesi ve Kiev'de cami inşası projesi kapsamındaki çalışmalar sürüyor."

"Ateşkesin devamını temenni ediyoruz"

"Sayın Devlet Başkanı bize Ukrayna'nın doğusundaki güncel durumu da aktardı. Burada 27 Temmuz'dan bu yana sürdürülen ateşkesin devamını temenni ediyoruz. Bölgemizin barış ve istikrarı adına biz de elimizden gelen desteği göstermeye hazırız. Bu süreçte başkanlığı iki dönemdir büyükelçilerimizle yürütülen AGİT özel gözlem misyonuna desteğimiz aynı şekilde devam edecektir. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor kıymetli dostum Zelenskiy'e ziyareti için tekrar teşekkür ediyorum."

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin satır başları:

"Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a daveti için teşekkür ederim. Diyaloğumuz gelişiyor. Bugün gerçekleştirdiğimiz müzakereler bunu açık bir şekilde kanıtlamaktadır. Ukrayna ve Türkiye ortaklığını derinleştirmeye ve işbirliğini geliştirmeye hazırlar. Güncel konuları şekilde görüştük. Gelecek yıl toplantı düzenlenmesi konusunda anlaştık."

"Kırım Platformu Projesi'ne Türkiye'yi katılmaya davet ettim"

"Türkiye'nin Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği destek bizim için önemlidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'da tutulan Kırım Tatarları ve Ukraynalılar için çaba göstereceğini ifade etti. İşgal altındaki Kırım'da insan haklarının korunmasını sağlamak için BM Genel Kurulu'nun 75. oturumunda işbirliği içinde çalışacağız. Kırım Platformu Projesi'ne Türkiye'yi katılmaya davet ettim. Burada rol almaya hazırız."

https://www.ankaramasasi.com/haber/258975/erdogandan-ukraynaya-kirim-destegi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.