Mahir Damatlar 12 Eylül'ü anlattı

Ülkücülerin önde gelen isimlerinden Mahir Damatlar, 12 Eylül'ün yıl dönümünde Ankara'daki Ulucanlar Cezaevi önünde "O zamanın FETÖ’sü Kenan Evren ve arkadaşları o şerefli silahlı kuvvetleri sevk ederek bu milletin evlatlarına bu zulmü yaptı" dedi.
Murat Saltan
|
12 Eylül 2021, Pazar - 12:17
Mahir Damatlar 12 Eylül'ü anlattı

Geride kan ve gözyaşı bırakan 12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden tam 41 sene geçmesine rağmen acısı halen sürüyor.

Darbeciler tarafından merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte Ankara'daki Ulucanlar Cezaevi'ne atılan ve çeşitli işkencelere maruz kalan dönemin Ülkü Ocakları yöneticilerinden olan Mahir Damatlar yaşadıklarını anlattı.

Damatlar, "O zamanlar malum olaylar döneminde zaman zaman biz buraları ziyaret ederdik. Zorunlu ziyaretler olurdu. Şimdi de 40 yıl sonra tekrar eski hatıraları yad ederek bir daha yaşanmaması gereken olayları tekrar dile getirmeye çalışıyoruz" dedi.

"Yaşadığımız ihanetlerin değişik bir şekli de o zaman vardı"

Ulucanlar Cezaevi'nin darbe döneminin anıt yerlerinden olduğunu vurgulayan Damatlar, "Gerçekten olmaması gereken olaylar 1980 öncesinde hepimizin yolunu bir şekilde buraya düşürüyordu. Yaşadığımız ihanetlerin değişik bir şekli de o zaman vardı. Ortada bir devlet görüntüsü olmadığı için bizler hem okullarımızda okuyabilmek için hem evlerimize rahat gidebilmek için mecburen tedbirler alıyorduk. O tedbirler olayları getiriyordu. Çatışma oluyordu mutlaka ve o çatışmalarda da kanun devreye giriyordu, biz buralara mahkum olarak getiriliyorduk" diye konuştu.

Türkiye’nin o dönem yapılan darbe sonucu on yıllarca geriye gittiğini söyleyen Damatlar, “O zamanın FETÖ’sü Kenan Evren ve arkadaşları o şerefli silahlı kuvvetleri sevk ederek bu milletin evlatlarına bu zulmü yaptı” ifadelerini kullandı.

13 yaşındaki kıza yapılan işkence

Cezaevinde yapılan işkencelerden birini paylaşan Mahir Damatlar şunları söyledi:

“Ben sorgulanırken yanımda 16 yaşında Bekir Bağ isimli bir kardeşimizi şehit ettiler. Ben kendimden bahsedersem ona saygısızlık etmiş olurum, çünkü o işkencede öldürüldü. Sonra da götürdüler Mamak Cezaevi’ne, kendini astı, intihar etti diye ailesine haber verdiler. Bunun dışında Malatya’da Aydın Demirkol isimli öğretmen kardeşimizi işkenceyle öldürüp, 5. kattan aşağıya attılar. Mamak Cezaevi'nde Hüseyin Kurumahmut isimli kardeşimizi kafasında namaz takkesi var diye copla vurup şehit ettiler, hem de 1987 yılıydı. Bunların yanında kendimize yapılan işkenceyi anlatırsak haksızlık olur. Yanımıza 13 yaşındaki bir kız çocuğunu getirip en adi işkenceleri yaptılar. Bir tek şey istediler, dayısının yerini. Bunun için aklını oynattı o çocuk.”

"Geçmişteki bu karanlık günleri bilmemiz lazım"

Temennisinin bir daha o günlerin yaşanmaması olduğunu belirten Damatlar, "Umarım biz hep ileriye bakarız ve kendi gücümüzün farkında oluruz. Biz bu bölgenin büyük bir devletiyiz. Bunu kavradığımız zaman gençlerimiz uzayda Akıncı’yı uçuruyorlar. Artık kendimizi tanımalıyız ve bilmeliyiz. Bugün 40 sene evvelinden bahsettik. Aslında normalde ben geçmişi çok konuşmuyorum, istikbale yöneliyorum. Mutlaka geçmişteki bu karanlık günleri bilmemiz lazım ki o geleceğe daha net bir şekilde bakalım" şeklinde konuştu.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1003804/mahir-damatlar-12-eylulu-anlatti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.