TURKOVAC yurt dışına açılıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmalarının Kırgızistan'da da yürütülmesi için anlaşma sağlandığını açıkladı.
Murat Saltan
|
12 Eylül 2021, Pazar - 16:06
TURKOVAC yurt dışına açılıyor

Kırgızistan'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Sadır Caparov 'un yanı sıra bir takım görüşmelerde bulunan  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dönüş yolunda açıklamalarda bulundu.

Oktay, Türkiye tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı  TURKOVAC'ın Faz 3 çalışmalarının Kırgızistan'da da yürütülmesi konusunda Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile mutabakata vardıklarını söyledi.

Oktay, "Yerli aşımızı sadece milletimizin değil, tüm insanlığın hizmetine sunmak adına aralıksız gayret sarf ediyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun." dedi.

"Önemli adımlar atıldı"

TURKOVAC'ın faz çalışmaları için bir çok ülkeyle görüşüldüğünü belirten Oktay, "Pakistan, Azerbaycan, Arjantin, Kolombiya ve Polonya başta olmak üzere pek çok ülke ile de Faz 3 çalışmalarının yürütülmesi konusunda görüşmeler sürüyor." bilgisini paylaşarak, bu çalışmalarla yerli aşı TURKOVAC'ın tüm dünyada kullanılan bir aşı olması, uluslararası nitelik kazanması için önemli adımların atıldığını vurguladı.

Oktay, şunları söyledi:

"Yerli aşımız TURKOVAC ile edindiğimiz bu tecrübeyle diğer yerli aşı çalışmalarımızda da uluslararası anlamda hızla yol alacağız. TURKOVAC, acil kullanım onayı için başvuru aşamasına giderek yaklaşıyor. Diğer yandan VLP türündeki aşımız da Faz 3 başvuru aşamasına geldi. Seri üretim için kapasite artırım çalışmalarımız bir yandan sürüyor. İlgili kurumlarımız mevcutta aşı üretim kapasitesi olan özel sektör firmalarımızla kapasite artışı için yakın çalışıyorlar ve teknik ve mali destek veriyorlar."

(AA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1004158/turkovac-yurt-disina-aciliyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.