TBMM'ye bakır bara sistemi

Milletvekilleri arasında çıkan kavgaları önlemek amacıyla TBMM Genel Kurul salonunun altına vücut enerjisini alan bakır bara sistemi yerleştirildi.
Murat Saltan
|
03 Ekim 2021, Pazar - 11:22
TBMM'ye bakır bara sistemi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 1 Ekim itibarıyla başlayan yasama yılıyla yeniden açılırken, genel kurul salonunda yapılan bir yenilik gündem oldu.

Genel kurul salonunda bulunan dev halının altına milletvekillerinin kavga etmesini önlemek amacıyla vücut enerjisini alan bakır bara sistemi yerleştirildi. Bu sistem, statik elektriğin topraklanmasını sağlayacak.

Sözcü'nün haberine göre bakır, insan vücudunda biriken aşırı öfke ve kırgınlık gibi duyguların azalmasında rol oynuyor. Yeni sistem sayesinde TBMM Genel Kurulu'nda daha az kavga çıkması bekleniyor. 27. Dönem 5. Yasama yılının açılışıyla birlikte Meclis'teki yeniliklerden bazıları şöyle:

Hidrolik kürsü

Konuşma kürsüsü hidrolik iner-çıkar sisteme çevrildi. Duvar yüzeylerindeki akustik boyalar yenilendi, tüm koltukların bakımları yapılarak reji odası arkasındaki depo alanına sistem odası oluşturuldu.

Aşırı öfke, kırgınlık gibi duyguları aktarıyor

Salonda tek parça dev halı kullanıldı. Halı antistatik, alev almayan ve teflon yüzeyi sayesinde kolay temizlenebilecek. Halının altına ise statik elektriğin topraklanması amacıyla bakır bara sistemi yerleştirildi. Bakır, insan vücudunda biriken aşırı öfke, kırgınlık gibi duyguların aktarılmasında büyük önem taşıyor.

Görüntüler salona yansıtılacak

Salonda bulunan SD (720×576 piksel) çözünürlüklü kameralar HD (1920×1080 piksel) özellikte yeni kameralarla değiştirildi. 8 adet kamera ile çekilen görüntü, salonun iki yanına asılan iki büyük ekranla salona aktarılacak.

Parlak cila yerine mat cila

Genel Kurul'un ışıkları vekillerin en büyük şikayetleri arasında yer alıyordu. Gözü yoran parlaklık çözüldü. Masaların üzerindeki parlamayı önlemek için gül ağacı (bubinga) kaplama yapıldı ve parlak cila yerine mat cila kullanıldı.

Yeni güvenlik önlemleri

Her vekilin kullanacağı masaların üzerine 7 inç büyüklüğünde LCD ekran yerleştirildi. Vekiller, sisteme pin kodu, parmak izi ve kimlik kartı ile giriş yapabilecek. Ayrıca her vekil için masalara priz ve usb priz girişi kondu.

Tercüme sistemi

Oturumu yöneten başkanının önündeki 15 inç ekran 27 inç ile değiştirildi. Kürsüde konuşma yapan hatibin görüntüsü aynı zamanda başkanın önündeki ekrana da yansıyacak. Başkanlık kürsüsü ve milletvekili masalarında bulunan ünitelere simultane tercüme sistemi de eklendi.

Kaynak: Sözcü

https://www.ankaramasasi.com/haber/1036644/tbmmye-bakir-bara-sistemi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.