Prof. Dr. Necati Demir, Alp Er Tunga'nın mezarını bulduğunu iddia etti

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, yaptığı çalışmalar neticesinde Alp Er Tunga'nın mezarının yerini bulduğunu iddia etti.
Murat Saltan
|
03 Ekim 2021, Pazar - 17:13
 Prof. Dr. Necati Demir, Alp Er Tunga'nın mezarını bulduğunu iddia etti

Ankara'nın en köklü üniversitelerinden, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde  Öğretim Üyesi olarak görev yapan  Prof. Dr. Necati Demir, efsanevi Türk Hakanı Alp Er Tunga'nın mezarının yerini bulduğunu açıkladı.

Yerin Özbekistan'da olduğunu iddia eden Demir, güvenlik sebebiyle tam yerini açıklayamayacağını söyledi.

25 yıldır bu konu üzerinde çalıştığını belirten Demir şunları aktardı;

"Şimdiye kadar Alp Er Tunga hakkında detaylı bir çalışma yapılmamış. Ben yapmaya çalışıyorum. Türk destanlarının tamamını yayınlamaya çalışıyorum. Bu konular arasında Alp Er Tunga çok önemli bir yere sahip. Yaklaşık 25 yıldır bu konu hakkında veri topluyorum. Büyük bir arşiv oluşturdum. Kimsenin bilmediği 3 tane Alp Er Tunga Destanı’nın nüshasını buldum. Bunlar üzerinde de çalışıyorum. Alp Er Tunga hakkında çok fazla bilgiye erişince, alan araştırması yapmak için Özbekistan’a gittik. Özbekistan’da alan araştırmasına İran-Turan sınırındaki Ceyhun Irmağından başladım. Daha sonra Buhara’ya geçtim. Buharalı yazar Narşah-i 942'de bir kitap yazmış. O kitapta Alp Er Tunga’nın Buhara şehrini kurduğunu, orada yaşadığını ve orada öldüğünü yazmış. Başka kaynaklar da Alp Er Tunga’nın mezarının Buhara’da olduğunu yazar. Ben de eldeki kaynakları kullanarak mezarın yerini tespit ettim. Mezar bir kümbet şeklinde ve hemen şehrin yanında yer almakta. Şu an güvenlik açısından mezarın yerini açıklayamıyorum. Elimdeki bütün verileri Özbekistan devletine aktardım. İlgili bakanlıklar ilgileniyor. Oraya bir türbe yaptırmak istiyorum hedefim bu."

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1037616/prof-dr-necati-demir-alp-er-tunganin-mezarini-buldugunu-iddia-etti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.