Normalleşme başlıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan kararları açıkladı

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
05 Mayıs 2020 00:03
Normalleşme başlıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan kararları açıkladı
HM
Haber Merkezi Editör

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonların merak ettiği kararları birer birer açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından milyonların merakla beklediği soruların cevaplarını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında,  Covid-19 salgınında önemli bir dönüm noktasına

gelindiğine işaret etti.

Yeni vaka sayısının artık binli rakamlarla ifade edilir hale geldiğine dikkati çeken Erdoğan, iyileşen hasta sayısının da katlanarak arttığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastalığın tespit ve tedavisinde Türkiye’ye özgü modellerin uygulandığını hatırlattı.

“Hastalığın yayılma hızının önünü başarılı bir şekilde kestik”

Erdoğan,

“Bu sayede hem ölüm oranımızı çok aşağıda tuttuk hem de hastalığın yayılma hızının önünü başarılı bir şekilde kestik. Yeni hasta vakalarımız artık 1000'li rakamlarla ifade edilir hale geldi. İyileşen hasta sayısı katlanarak artıyor. Doktor, hemşire, teknisyeniyle tüm sağlık çalışanlarımızın fedakarca gayretleri neticesinde hastanelerimizde vicdanları kanatan hiçbir görüntü yaşanmadı.

Tüm adımları bilinçli, kararlı ve zamanlı şekilde attık. Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturduğumuz Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ve değerlendirme ışığında her türlü tedbiri aldık.

Okullardaki eğitim öğretime vakitlice ara verdik. Tüm toplantı etkinlik ve benzeri programları erteledik. İnsanların bir arada bulunduğu işletmelerin faaliyetlerini tamamen durdurduk veya sınırlandırdık. İbadetlerin evlerde ifasını temin ettik. Tüm sektörlerde evden çalışma modeline gelişmesini sağladık. Ülke içindeki insan hareketliliğini ciddi oranda azalttık. Hizmete sunduğumuz finansman ve sosyal destek paketlerinin tutarı 200 milyar lirayı aştı. Sosyal yardımlardan yararlanma hakkı olanlara ilave nakdi yardım yaptık. 4 milyon 400 bin vatandaşımıza 1000'er lira nakdi yardımda bulunduk. “ dedi.

“Milletimiz örnek bir dayanışma sergiledi”

Üçüncü sosyal destek programı çalışmalarının sürdüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biz Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyasında toplanan bağışların 1 milyar 910 milyon lirayı bulduğunu da belirtti. Erdoğan, milletimizin örnek bir dayanışma sergilediğini vurguladı.

Yurt dışındaki vatandaşlarımızı da ihmal etmediklerini ifade eden Erdoğan, “65 bin vatandaşımızı ülkemize getirdik. 16 Nisan'dan beri vatanlarına kavuşturduğumuz kişi sayısı 29 bini buldu. “ diye konuştu.

“Normale dönülecek ama yeni bir normal olacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, normale dönüleceğini ama bunun yeni bir normal olacağını vurguladı. Erdoğan şöyle devam etti:

“Sınırlamalar azaltılarak da olsa sürecektir. Fiziki mesafeye riayet, maske kullanımı devam edecektir. Salgının tamamen bitmediği ülkeler sebebiyle uluslararası seyahatlerin ne zaman açılacağı belirsizdir.

Küresel ekonominin karşımıza nasıl bir tablo çıkaracağı meçhuldür. Salgının yurt içi ve yurt dışı seyrine bağlı olarak mücadelemizi yürüteceğiz. Cumhurbaşkanı yardımcımızın koordinasyonunda bakan ve kurumlarımızın katılımıyla normalleşme planı hazırladık. Bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum; bu takvim bir anda Mart ayının ilk günlerindeki hayatımıza geri dönüş anlamına gelmiyor. Normalleşme planıyla sadece vatandaşlarımızın günlük hayatlarını salgın şartlarında olabilecek en iyi seviyeye getirmeyi planlıyoruz. Bu mücadeleyi sonuna kadar yürütecek ve inşallah başaracağız. Mayıs - Haziran ve Temmuz ayına yayarak yapıyoruz. Fiziki mesafenin korunması, maske kullanımına devam edilmesinin, temizlik kurallarına sıkı şekilde riayetin bu sürecin vazgeçilmezi olduğunu tekrar çiziyorum. Mayıs ayı normalleşme planında Sağlık Bakanlığımız ülkemizdeki tüm sektörlerde normalleşme sürecinde uygulanacak rehber dokümanları hazırlayarak ilgili kurumlara göndermeye başladı.” 

65 yaş üstü ve 20 yaş altı için müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı olanlar için alınan kararları da duyurdu.

“65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı bu hafta sonu Pazar günü saat 11.00 ile 15.00 arası gerçekleştiriyoruz.

20 yaş altında iki grup halinde uygulayacağız. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü 11.00 ile 15 arasında tahditli olarak dışarı çıkabilecek. 

7 şehre seyahat yasağı kalktı

31 ilde uygulanan şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırmasının 7 ilde sonlandırıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu illerin “Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla” olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere diğer 24 ile giriş çıkış sınırlamasının 15 gün süreyle uzatıldığını söyledi.

 11 Mayıs'ta AVM'ler, kuaförler ve güzellik salonları açılacak

Tek çift ticari plakalı taksi uygulamasının 15 Mayıs'tan itibaren kaldırılacağını belirten Erdoğan, berber, kuaför ve  güzellik salonları ile AVM’lerin 11 Mayıs'ta faaliyete geçebileceğini açıkladı.

Maske satışı serbest bırakılacak

Cerrahi ve bez maske satışına halkın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planladıklarını anlatan Erdoğan, mağduriyet oluşmaması için bir tavan fiyat belirleyeceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hac farizasının yerine getirilip, getirilmeyeceğine ilişkin olarak Diyanet İşleri Başkanlığının kendi içinde ve diğer ülkelerle görüşerek karar vereceğini belirtti.

Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs'ta, Milli Savunma Bakanlığı'nın atama, görevlendirmelerinin

1 Haziran'da, bedelli askerliğin 20 Haziran'da yeniden başlayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belediye ve İller Bankası ihalelerinin de 27 Mayıs'ta yeniden açılacağını bildirdi.

YKS ve LGS tarihleri belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre, Yüksek öğretim kurumları sınavı 27-28 Haziran'da, Liselere giriş sınavı 20 Haziran'da, askeri öğrenci sınavı 14 Haziran'da yapılacak.

Üniversiteler 15 Haziran'da akademik takvime dönecek. Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, icra iflas takipleri 15 Haziran'da başlayacak.

“Salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurabiliriz”

Gelişmelere göre bazı tarihlerin öne alınması bazılarının geriye bırakılmasının mümkün olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan

“Kurallara uyulmaması ve Allah göstermesin salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurabiliriz. Tedbirsiz tevekkül cehalet alametidir. Salgınla mücadele için bilim insanlarımızın söylediği her tedbiri uygulamak suretiyle Allah'ın bir kaderinden bir diğer kaderine sığınacağız. Dünyanın özellikle salgın sonrası hiçbir bakımdan asla yeniden eskisi gibi olamayacağı bir dönemden geçtiğimizi unutmamalıyız. Bu sürecin siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel alanda yeni bir uyanışa vesile olmasını diliyorum. “ dedi.

CHP'ye sert eleştiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında CHP’yi sert sözlerle eleştirdi.

“ Maalesef tek parti döneminden beri bu millete maddi manevi zulmeden bir anlayışın örnekleri ile karşılaşıyoruz. Milli irade, demokrasi, hak, hukuk adaleti, sandığı hazmedemeyen bu faşist zihniyet hala vesayet, darbe, cunta özlemiyle yanıp tutuşuyor. CHP'li yöneticilerin son bir haftadaki beyanlarını alt alta koyduğumuzda ortaya çıkan tablo bize bunları söylüyor. Demokratik yöntemlerle iktidara gelmek yerine darbeyle ülkenin yönetimini gasp etme hevesiyle hareket edenler 15 Temmuz'da milletten aldıkları derse rağmen aynı yolda yürümekte ısrar ediyor. Sürekli yalan söyleyerek siyaset yapılmaz. Sürekli iftira atılarak insanların mahremiyetine girilerek siyaset yapılmaz. Gerçi bunların kasetle göreve gelmiş genel başkanları da yıllardır aynı yöntemleri kullanıyor. Yardımcılarına, il başkanlarına hal böyle olunca diyecek söz bulamıyoruz. Biz kadınları, gençleri siyasi karar alma mekanizmalarında etkin şekilde yer almaya davet ederken bu tür kötü örneklerin gayretimizi sekteye uğratmasına asla izin veremeyiz.

CHP yöneticileriyle aynı zihniyetin medyadaki ve diğer mahfillerindeki mensuplarını buradan bir kez daha ikaz ediyorum. Beyhude yere uğraşmayın, Türk Milleti sizi ne o sandıktan çıkartır ne de sırtınızı yaslamaya çalıştığınız darbecilere fırsat tanır. Siz bu milletin tarihine, kültürüne, gönül dünyadaki sızılara saygılı değilsiniz. Bu ülkede ne kadar bozguncu, sapkın ve azgın varsa onlarla bir oldunuz, asla milletin safında yer aldınız. Sizin tarihi, ahlaki nirengi noktanız, omurganız, davanız, kavganız var. Siz mitolojideki düşmanlıktan, nefretten, acıdan beslenen yaratıklar gibisiniz. Ne bu millete en küçük faydınız olmadığı gibi verdiğiniz zararların haddi hesabı yok.

Deprem olur bina yıkıntılarının altında kalan insan sayısını çok göstermek için canhıraş bir şekilde uğraşırsınız. Ekonomimize saldırı olur siz oradan siyasi rant devşirme peşinde koşarsınız. Darbe girişimi olur, milletimiz elinde bayrak, dilinde tekbiriyle tankların karşısına dikilirken siz televizyon karşısında kahvenizi yudumlarsanız. Şehit sayısını yüksek göstermek için bin bir yalan uydurursunuz. Harekatlar düzenleriz siz eli kanlı diktatörlerin ve teröristlerin yanında yer alırsınız. Salgın olur, siz hasta sayısının, vefat sayısının gizlendiğini, malzeme ve ilaç bulunamadığı yalanıyla ortada gezersiniz. Ülkemizin ve özellikle milletimizin hayrına olan hiçbir meselede işin ucundan tuttuğunuz, ne de hakkı söylemek babında tek kelime söylemediniz.

Marmaray, şehir hastanelerine kadar her hizmeti tepe tepe kullanır ama zehirli dilinize bunları söylemekten geri durmazsınız. 45 gün içinde kurmayı başardığımız hastaneyi dahi 14 milyar lira uçtu diye karalamaya kalkan bu zihniyetin artık sonu gelmiştir. Şehir hastanelerini yıllarca kara delik olarak yaftalayanlar son iki hafta yaşananlardan beri en küçük pişmanlık alameti göstermedi, gösteremezler, o kişilik meselesidir. İstanbul havalimanını hala hazmedemediklerini görüyoruz. Polemik malzemesi yapmak uğruna insanların haysiyetlerine ve ailelerine saldırarak girdikleri vebalinde olmadıklarını biliyoruz. İnsanlık nasıl Kovid-19'u eninde sonunda yenecekse inşallah bu bağnaz zihniyeti milletimiz tarihe gömecektir.”

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.