Gözyaşlarıyla boyadığı 625 bin TL değerindeki tabloları havaya uçurdu

Arjantinli sanatçı Leandro Granato, NFT (non-fungible token) piyasasına girmek için tablolarını patlayıcılarla havaya uçurdu.
Zeliha Demirci
|
06 Ekim 2021, Çarşamba - 16:52
Gözyaşlarıyla boyadığı 625 bin TL değerindeki tabloları havaya uçurdu

Arjantinli sanatçı Leandro Granato, 3 Ekim'de yaklaşık 70 bin dolar (yaklaşık 625 bin TL) değerinde olduğunu söylediği 5 tablosunu patlayıcılarla paramparça etti. Bugüne adar birçok eseri satılan Arjantinli sanatçı, geleneksel sanat piyasasının giderek güvensiz hale geldiğini ve değişime ayak uydurarak NFT eserler vermek istediğini belirtti.

"Bu eserlerden ikisi zaten satılmıştı, diğer ikisiyse rezerveydi" diyen Arjantinli sanatçı, tabloların parçalarını toplayarak eserlerin yok edildiğine dair bir kanıt niteliği taşıması için tabloları alan kişilere göndereceğini de belirtti.

Boyayı burnundan çekip gözyaşı kanallarından püskürttü

2014'te Granato, boyayı burnundan çekip gözyaşı kanallarından püskürttüğü sıra dışı resim tekniğiyle gündeme gelmişti. Sanatçı, ilgi gören tekniğine dair açıklamasında "Büyükbabamı kaybettiğimizde cenazesini düzenledik ama ben acımı ifade edemiyordum. Ağlayamadım. İki yıllık bir vücut boyama işinden sonra tekrar tuvale resim yapmaya başladığımda, neden gözyaşlarımla çalışmayayım diye düşündüm." demişti. Granato daha sonra başkent Buenos Aires'te bir atölye açarak ilgilenenlere resim tekniğini öğretmeye başlamıştı.

NFT nedir?

Kripto para teknolojilerinin gelişmesiyle sanat dünyasında yeni bir alan açan NFT'ler, orijinalliği blok zincir sistemiyle doğrulanan ve sanal pazar yerlerinde satışa çıkarılan dijital sanat eserleridir.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1044343/gozyaslariyla-boyadigi-625-bin-tl-degerindeki-tablolari-havaya-ucurdu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.