Deniz Baykal'ın vekilliğinin düşürülmesi istendi

Halkın Kurtuluş Partisi, CHP Antalya Milletvekilliği görevinde olan Deniz Baykal'ın milletvekilliği görevinin düşürülmesi ve ​​2018’den itibaren ödenen maaşların faizi ile birlikte geri alınması için TBMM Başkanlığı’na başvuruda bulundu.
Ankara Masası
|
09 Ekim 2021, Cumartesi - 14:08
 Deniz Baykal'ın vekilliğinin düşürülmesi istendi

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın milletvekilliği görevinin düşürülmesi ve 2018’den itibaren ödenen maaşların faizi ile birlikte geri alınması için TBMM Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

Baykal, 24 Haziran 2018 yılında Antalya Milletvekilliğine seçilmiş ve 21 Şubat 2019’da yeminini etmişti. Baykal, daha sonrasında sağlık problemlerinden dolayı Meclise gelememişti. 

TBMM Başkanlığı’na verilen dilekçede, “Deniz Baykal’ın rahatsızlığı tabii ki her insanın başına gelebilecek insani bir durumdur. Sağlığına kavuşması yönündeki temennilerimizle birlikte kendisine acil şifalar dileriz. Ancak Deniz Baykal’ın, seçim öncesinde var olan ve hâlâ devam etmekte olan sağlık sorunları nedeniyle meclisteki milletvekilliği görevini ifa edemediği açıktır” ifadelerine yer verildi.

Dilekçede, Anayasanın Milletvekilliğinin düşmesi başlıklı 84’ncü maddesi ve İç Tüzüğü’nün 138’nci maddesi çerçevesinde, Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içerisinde toplam beş birleşim günü katılmayan milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesine, durumun Meclis Başkanlık Divanınca tespit edilmesi üzerine, Genel Kurulca üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyuyla karar verilebilir” hükmü hatırlatıldı.

Dilekçede, Deniz Baykal’ın milletvekili maaşı, sekreter ve danışmanlarının maaşları, telefon giderleri, sağlık giderleri, ofis giderlerinin meclis bütçesinden karşılandığının altı çizildi.

Dilekçenin devamında, “Deniz Baykal, zaten yıllardır milletvekillerine sağlanan tüm hak ve ayrıcalıklardan yararlanmaktadır. Sağlık giderleri de devlet tarafından karşılanmaktadır. Milletvekilliği görevini yapamayacak kadar sağlık sorunları olan birisinin daha başta aday olmaması ya da aday yapılmaması gerekirdi. Seçildikten sonra da sadece yemin dışında meclise hiç gelmeyen bir milletvekilinin kendiliğinden çekilmesi ya da partisi tarafından bu çekilmenin sağlanması etik bir davranış olurdu. Üç yılı aşkın sürede ne anılan kişiden ne de partisinden böyle bir davranış gelmeyince kamuyu savunmak müvekkil partiye düşmüştür” ifadelerine yer verildi.

Dilekçede, Deniz Baykal’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, 24 Haziran 2018 tarihinden itibaren Baykal’a ödenen milletvekilliği maaşlarıyla birlikte, sekreter ve danışmanlarına ödenen maaş ve ek ödemelerin yasal faizi ile birlikte kamu bütçesine dâhil edilmek üzere geri istenmesi talep edildi.


https://www.ankaramasasi.com/haber/1047583/deniz-baykalin-vekilliginin-dusurulmesi-istendi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.