ABB'den 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününe özel kutlama

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında Macunköy Metro İşletme Müdürlüğünde kız çocuklarına özel kutlama etkinliği düzenledi.
Ankara Masası
|
12 Ekim 2021, Salı - 11:13
ABB'den 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününe özel kutlama

EGO Genel Müdürlüğü Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” kapsamında kız çocuklarına özel kutlama etkinliği düzenledi. Macunköy Metro İşletme Müdürlüğünde bir araya gelen ve keyifli bir gün geçiren kız çocukları yaptıkları resimleri vagon camlarına astı.

Kız çocuklarının günün anlam ve önemini anlatan resimleri, EGO Genel Müdürlüğü tarafından bir hafta boyunca hatta çalışan metro vagon camlarında sergilenecek

 "Beklentiler ve kültürel kalıplar var"

Metro ile gezerek şarkılar söyleyen ve gönüllerince eğlenen kız çocukları için farkındalık oluşturmak istediklerini belirten EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, "2012 yılından beri kutlanan bu özel gün, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilmiştir.  Cinsiyete göre düzenlenmiş iş bölümünün olduğu toplumsal yapılarda ne yazık ki kadın ve erkek için biçimlendirilmiş beklentiler ve kültürel kalıplar var. İşte bu kalıplar kız çocuklarının toplumsal hayata faal bir katılım göstermesini engellemekle birlikte, eşitsizliğin ortaya çıkmasına da sebep olmaktadır. Kız çocuklarımızı toplumsal hayatta daha etkin rol almaları konusunda motive etmek istediğimiz için bu programı düzenledik." dedi. 

"Kız çocuklarımıza rol model olmak"

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Kadın Aile Şube Müdürlüğü ile Uçan Süpürge Vakfı da 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle Kızılay Metro Sanat Galerisinde resim sergisine ev sahipliği yaptı.  

Daha önce düzenlenen Karikatür Atölyesine katılan çocukların çizdiği karikatürleri sergilemekten mutluluk duyduklarını ifade eden Kadın Aile Şube Müdürü Özlem Süreyya Karaman, "Uçan Süpürge Vakfı ile 3 yıldır 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için iş birliği yapıyoruz. Özellikle kırsal bölgelerimizde bir haftadır çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Amacımız kadın ve ailenin daha güçlü olması ve daha iyi iletişim kurabilmesi için kız çocuklarımıza rol model olmak" şeklinde konuştu.

Uçan Süpürge Vakfı Koordinatörü Ceren Kurt ise "Ankara Büyükşehir Belediyesinin gösterdiği bu hassasiyet bizi çok mutlu ediyor. Tüm desteğini yanımızda hissediyoruz. Kız çocuklarımızın güçlenmeye, kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları var. Biz de bunun bir yolu olarak çocuklarımıza karikatür çizdirdik."  ifadelerine yer verdi.   

Kız çocukların çizdiği birbirinden renkli karikatürler hafta boyunca Kızılay Metro Sanat Galerisinde sergilenmeye devam edecek.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1050573/abbden-11-ekim-dunya-kiz-cocuklari-gunune-ozel-kutlama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.