Ankara'nın Başkent oluşunun 98. yılı!

Ankara, TBMM tarafından 13 Ekim 1923'te Başkent olarak ilan edilişinin 98. yılı kutluyor. Atatürk, Ankara'nın başkent olmasının nedenleri arasında korunabilir bir şehir olmasını sebep göstermiştir.
Murat Saltan
|
12 Ekim 2021, Salı - 22:27
Ankara'nın Başkent oluşunun 98. yılı!

Ankara, kabul edilen tek maddelik yasayla 13 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti oldu.

Türkiye'nin şu anda nüfus açısından en büyük ikinci ili olan Ankara, Başkent oluşunun 98. yılını kutluyor.

Ankara'nın Başkent ilan edilişi

Lozan Barış Antlaşması'nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra İstanbul, 23 Eylül 1923'ten itibaren tahliye edilmeye başlandı. İstanbul'un işgal kuvvetlerince boşaltılması 6 Ekim 1923'te tamamlandı. Bunun ardından hükümet merkezi sorunu ortaya çıktı.

13 Ekim 1923 Ankara'nın başkent oluşu özeti ve Ankara'nın başkent olmasının nedenleri nelerdir? Neden Ankara başkent oldu?

İsmet İnönü, arkadaşıyla Ankara'nın "başşehir" olmasını öngören tek maddelik kanun teklifini 9 Ekim 1923'te Meclise verdi.

Teklif 13 Ekim 1923 günü Meclis Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildi. Ankara'nın başkent olarak belirlenmesi Cumhuriyet'in ilanı için de bir adım oldu.

Ankara, bağımsızlık mücadelesinin zor günlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına karargâh olmuş, milli mücadelenin başarıya ulaşmasında tarihi rol oynamıştır.

Atatürk, Ankara'nın başkent olmasının nedenleri arasında korunabilir bir şehir olmasını sebep göstermiştir. Atatürk düşüncelerini "Bütün düşünceler, Yeni Türkiye'nin başkenti Anadolu'da ve Ankara şehri olarak seçme lüzumunda birleşiyordu." sözleriyle ifade etmiştir.

13 Ekim 1923 Ankara'nın başkent oluşu özeti ve Ankara'nın başkent olmasının nedenleri nelerdir? Neden Ankara başkent oldu?

Neden Ankara?

Bağımsızlık mücadelesi sürecinde Ankara'nın oynadığı siyasî ve stratejik rol, Ankara'nın başkent yapılmasının önemini ortaya koymaktadır.

Ankara'nın iklimi, ulaştırma araçları, gelişme kabiliyet ve istidadı, mevcut tesisler ve kuruluşlar bakımından daha uygun olduğu görülmüştür.

Türkiye'nin coğrafi olarak merkezinde sayılabilecek bir şehir olmasının yanı sıra, haberleşme ve ulaşım bakımından da avantajlı olan Ankara, bütün cephelere eşit mesafede olması sebebiyle bağımsızlık mücadelesinin yönetildiği merkez olmuştur.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1053493/ankaranin-baskent-olusunun-98-yili
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.