Mamak'ın özgü lezzetlerine 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'

Mamak Belediyesi Kadın Kooperatifi girişimi ile tescillenen Mamak'a özgü lezzetlerden olan has ekşi maya ekmeği ve Ravak yoğurdu Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almaya hak kazandı .
Ankara Masası
|
13 Ekim 2021, Çarşamba - 11:53
Mamak'ın özgü lezzetlerine 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'

Mamak’ın kendine özgü lezzetlerinden olan Ravak yoğurdu ve ekşi maya ekmeği, "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi" aldı. 

Mamak Belediyesi Kadın Kooperatifi (MAKKOP) girişimi ile tescillenen ve tarihi geçmişe sahip Kutludüğün’e has ekşi maya ekmeği ve Ravak yoğurdu, ilçenin kendi yöresel lezzetlerini tanıtması adına  önemli bir katma değer sağlayacak.

"Ekşi maya ekmeği ve Ravak yoğurdunun tescillenmesinden mutluluk duyuyoruz"

Mamak’ın gastronomi alanında da geniş bir yelpazeye sahip olduğunu belirten Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, "Ekşi maya ekmeği ve Ravak yoğurdunun tescillenmesinden mutluluk duyuyoruz. Yeni coğrafi işaretli ürünlerin kazandırılmasına yönelik de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu ürünlerin tanıtılması ve değerlerinin korunması adına coğrafi işaret tescili alınması bizler için çok önemli. Bu anlamda yapılan çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

600 Yıllık Lezzet  

Tarihi süreci 600 yıl kadar eskilere dayanan ekşi maya ile yapılan ekmek, lezzeti kadar katkısız oluşu ile bağışıklığa da destek oluyor. Uygun şartlarda raf ömrü 10 gün olan ekşi maya ekmeği, Mamak Musiki Muallim Mektebinde bulunan MAKKOP mağazasında satışa sunuluyor.  

Tam bir şifa kaynağı 

Yalnızca sütün yağından elde edilerek yapılan Ravak yoğurdu ise yüksek besin değeri ile tam bir şifa kaynağı. Eski dilde sütün kaymağı anlamına gelen yoğurdu üretmek ise ayrı bir meziyet istiyor. 10 litre sütten sadece 1 kilo elde edilebilen bu özel lezzet, nesilden nesile aktarılmaya devam ediyor.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1053955/mamakin-ozgu-lezzetlerine-cografi-isaret-tescil-belgesi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.