Ankara’nın Başkent Oluşunun 98. yılına özel kutlama

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Ankara'nın Başkent oluşunun 98. yıl dönümü dolayısıyla 2. TBMM binası önünde tören düzenledi.
Ankara Masası
|
13 Ekim 2021, Çarşamba - 17:40
Ankara’nın Başkent Oluşunun 98. yılına özel kutlama

ABB, 13 Ekim Ankara'nın Başkent oluşunun 98. yıl dönümü vesilesiyle 2. TBMM binası önünde tören düzenledi. Ankara Valisi Vasip Şahin ve devlet erkanı ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2. TBMM binasında düzenlenen “Ankara’nın Başkent Oluşunun 98’inci Yıl Dönümü Kutlama Töreni”ne katıldı.

Vali Şahin, Başkan Mansur Yavaş, Ankara Milletvekili Levent Gök, 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Tümgeneral Ahmet Kurumahmut ve çok sayıda Başkentli'nin katıldığı törende seymen gösterisi büyük alkış aldı.  

"Ne güzel Ankara’yı sevmek"

Mansur Yavaş sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı kutlama mesajında, "Ne güzel Ankara’yı sevmek, ne güzel bu kıymetli mirası yarınlara birlikte taşımanın gururunu yaşamak" dedi.

Yavaş, Başkentliler'e 2. TBMM binasında yaptığı konuşmada ise, "Ankara, Kurtuluş Savaşı boyunca stratejik kararların alındığı ve bu kararlar sonucu hürriyet meşalemizin sonsuza dek yandığı merkezdir. Kuruluş ve kurtuluş mücadelemizin ardından, ‘son kale’ olma özelliğini barındıran kadim kentimiz, bağımsızlık tutkunu bir milletin yoluna ışık tutan milli duruşun simgesi olmuştur. Kızılca günün, Melhame-i Kübra’nın, istiklal ve istikbalin bir arada yaşandığı kenttir Ankara… Tüm bu kutlu özelliklerinin yanı sıra, iklimi, jeolojik konumu, gelişme kabiliyeti, mevcut tesisler ve kuruluşlar bakımından da uygun olması sebebiyle milletimizin mukadderatını belirleyerek 13 Ekim 1923’te genç cumhuriyetimizin başkenti olmuştur." şeklinde konuştu.

"İnsan odaklı projelerimizi hayata geçirmeyi sürdüreceğiz"

Ankara’nın başkent olması nedeniyle büyük sorumluluk üstlendiklerini de vurgulayan Yavaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizler bir yandan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının sonsuz emanetine sahip çıkarak tarihimize olan sorumluluğumuzu yerine getirirken, bir yandan da bu kenti yine milletimizin geleceğine ışık tutacak şekilde birlikte büyütmeli, geliştirmeli ve yönetmeliyiz. Bu sorumluluk en başta düşmana karşı galebe çalan atalarımıza ve bizlere bu toprakları vatan kılanlara karşı vazifemizdir. Ankara Büyükşehir Belediyesinin altyapısıyla, yeşil alanlarıyla, yeni yollarıyla, kırsal kesimdeki üretimiyle, kadın istihdamıyla, öğrenci dostu uygulamalarla, kültürle ve sanatla zaferin kentini, hep birlikte ikinci yüzyıla hazırlamak için ara vermeden çalışmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, bu sorumluluğun yarenliğinde sorumluluklarımızı yerine getirecek, insan odaklı projelerimizi hayata geçirmeyi sürdüreceğiz."

Büyükşehir Belediyesi, 13 Ekim Ankara’nın başkent oluşu nedeniyle kentin ana cadde ve bulvarları ile hizmet binalarını Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle donattı. Ankara Kalesi’nde de göndere dev Türk bayrağı çekilirken, kutlamalar kapsamında düzenlenen Ankara Kulübü Seymenleri ile çeşitli ülkelerin folklor gösterileri ilgiyle izlendi.

Diğer yandan, Ankara’nın başkent oluşunun 98. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinliklere Başkentliler yoğun ilgi gösterdi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1054775/ankaranin-baskent-olusunun-98-yilina-ozel-kutlama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.