Keçiören'de Ankara'nın Başkent Oluşunun yıl dönümü kutlandı

Keçiören Belediyesi, Ankara'nın Başkent oluşunun yıl dönümü dolayısıyla Kalaba Kent Meydanında kutlama etkinliği düzenledi. Etkinliğe, birçok siyasi ismin yanında halkın da katılımı yüksek orandaydı.
Ankara Masası
|
13 Ekim 2021, Çarşamba - 18:03
Keçiören'de Ankara'nın Başkent Oluşunun yıl dönümü kutlandı

Keçiören Belediyesi, Ankara’nın başkent oluşunun 98’inci yılı dolayısıyla Kalaba Kent Meydanında kutlama programı düzenledi.  

"Keçiören Millî Mücadele’nin karargâhı ve merkezidir"

Keçiören’in Milli Mücadele’deki önemine ilişkin etkinlikte katılımcılara hitaben konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "Keçiören Millî Mücadele’nin karargâhı ve merkezidir. Atatürk Ankara’ya geldiğinde 27 Aralık 1919’da Ulus’a gidiyor. Müftülüğü ve valiliği ziyaret ediyor. Millî Mücadele ateşini zaten yakmıştı. Bu ateşi daha da yükseklere taşıyor. Şu an meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün bulunduğu binayı ve Çoban Mektebini karargâh olarak kullanılıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün binasında 6 buçuk ay kalıyor. Burayı Genelkurmay harekât, planlama, istihbarat karargâhı olarak kullanıyor, aynı zamanda iletişim için Anadolu Ajansını da burada kuruyor. Çoban Mektebimizi şimdi restore ediyoruz." dedi.

"Bayrağımız yüce ve kutsaldır"

Atatürk ve silah arkadaşlarının yazdığı kahramanlık destanının Türk gençleri için örnek teşkil ettiğine de dikkati çeken Altınok, "Atatürk, İngiliz ve Amerikan mandasını reddetmiş, Türk esir yaşamaz, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek Milli Mücadeleyi başlatmış ve kazanmıştır. Siperler Çanakkale'de 6 ve 8 metredir. Şehit olacağını göre göre ölüme koşan yiğitlerin kanıyla sulanmıştır bu topraklar. Siperlerde ay ve hilal şehitlerimizin üzerine düşmüştür. Bayrağımızın rengi şehitlerimizin kanıdır. Bu nedenle bayrağımız yüce ve kutsaldır. Atatürk gençlere ‘Atanı, tarihini ve geçmişini tanıdıkça kendinde büyük işler başarmak için güç ve kudret bulacaksın” diyor." ifadelerini kullandı.

"Ankara’mızın başkent ilan edilmesi çok anlamlıdır"

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimiz ilan edildi ama Ankara’mızın başkent ilan edilmesi de çok anlamlıdır. Ülkenin her tarafı işgal edilmiş, bir tek Ankara kalmıştır elde. Düşman Polatlı’ya kadar gelmiş artık son kaleyi de kuşatmak istemiştir.  Bu anlamda Ankara’nın başkent olması demek küllerinden yeniden bir Türk devletinin doğması demek, İstiklal mücadelesinin kazanılması demektir." diye konuştu. 

Keçiörenli öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Keçiören Kaymakamı Mehmet Akçay, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, mahalle muhtarları siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Etkinlikte AFTAD Gençlik Spor Kulübü Seymen ekibi gösteri düzenledi. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Ankara İl Yarışmasında Osmaniye yöresiyle ikincilik kupası kazanan folklor ekibi de Başkan Altınok ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Altınok, programın sonunda Meteoroloji Genel Müdürlüğü Atatürk Odası, 1’inci ve 2’nci Meclis ile Anıtkabir’i ziyaret edecek olan öğrencileri uğurladı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1055333/keciorende-ankaranin-baskent-olusunun-yil-donumu-kutlandi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.