Döviz alım satımında yeni dönem

Hazine ve Maliye Bakanlığı, alt sınırı olmaksızın döviz alım satımlarında kimlik tespitinin zorunluğu hale getirildiğini bildirdi.
Murat Saltan
|
13 Ekim 2021, Çarşamba - 18:56
Döviz alım satımında yeni dönem

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım satımlarına ilişkin yeni bir düzenlemeye gitti. Bakanlık, alt sınırı olmaksızın döviz alım satımında kimlik tespitinin zorunlu hale getirildiğini, düzenlemenin döviz bürolarının kurumsallaşmasına yönelik bir olduğu ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında döviz bürolarına yönelik Yetkili Müesseseler Tebliğine ilişkin gerçeği yansıtmayan ve gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı iddialara yer verildiği görülmüştür.

12.10.2021 tarihli 2018-32/45 sayılı Tebliğ değişikliğine kadar kambiyo mevzuatı kapsamında döviz alım satımında bir kimlik yükümlülüğü bulunmamakla birlikte, daha önce MASAK mevzuatı kapsamında işlem tutarı ya da birbiriyle bağlantılı birden fazla işlemin toplam tutarı 75 bin TL'yi aşan işlemler ile Vergi Mevzuatı uyarınca 3 bin ABD doları ve eşitini aşan işlemlerde kimlik tespiti zorunluluğu bulunmaktaydı.

"Sektörün uluslararası ile uyumlu hale getirilmesi hedeflenmişti"

2018-32/45 sayılı Tebliğ'de yapılan değişiklikle bir alt sınır olmaksızın döviz alım satım işlemlerinde kimlik tespiti zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde bankalar ve sermaye piyasası aracı kuruluşları nezdinde işlemlerde olduğu gibi yetkili müesseseler sektöründeki tüm işlemlerin de kayıt altına alınması ve ayrıca sektörün uluslararası ile uyumlu hale getirilmesi hedeflenmiştir.

"Başka hiçbir amacı yoktur"

Söz konusu yeni uygulamanın sektördeki kayıt dışılığın azaltılması ve kurumsallaşma düzeyinin artırılması ile uluslararası düzenlemelere uyum dışında başka hiçbir amacı yoktur. Tebliğ ile yapılan değişiklik döviz piyasalarına ilişkin bir müdahaleyi kesinlikle içermemektedir. Düzenleme, sadece döviz bürolarının işleyişi ve kurumsallaşmasına yönelik ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak hazırlanmıştır."

https://www.ankaramasasi.com/haber/1055815/doviz-alim-satiminda-yeni-donem
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.