Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Yunanistan'da ödül

Yunanistan’da verilen "İmparatoriçe Theophano" ödülü koronavirüse karşı aşı geliştiren BioNTech'in kurucu ortakları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'e takdim edildi.
Murat Saltan
|
13 Ekim 2021, Çarşamba - 22:19
Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Yunanistan'da ödül

Biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortakları Türk bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin 'e Yunanistan'da 'İmparatoriçe Theophano' ödülü verildi.

Avrupa'nın tarihi farklılıkları arasında köprü kurmaya katkıda bulunan kurum veya kişilere verilen ödülü Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu takdim etti.

Sakelaropulu, "İki harikulade bilim insanına, hayatta ve bilimde birlikte yol alan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye İmparatoriçe Theophano ödülünü vermek benim için büyük bir mutluluk." diye konuştu.

"İnsanlığa yaptıkları önemli katkılardan ötürü ödüllendiriyoruz"

Şahin ve Türeci'nin, Akdeniz ve Orta Avrupa kültürlerinin kesişme noktasında büyüdüğüne dikkati çeken Sakelaropulu, çiftin 21. yüzyılın en büyük tehditlerinden biri olan Kovid-19'a karşı insanlığı korumaya alan aşının bulunmasında oynadığı rolün önemine değindi.

Sakelaropulu "Bugün burada önemli bir kadın ve erkeği, bilim insanlarından oluşan ekipleri ile insanlığa yaptıkları önemli katkılardan ötürü ödüllendiriyoruz. İnançlarını, özverilerini, azimlerini ve güçlerini ödüllendiriyoruz." dedi.

Türeci ve Şahin Selanik'te Atatürk Evi’ni ziyaret etmişti

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, ödül töreni vesilesiyle geldikleri Yunanistan'ın Selanik kentindeki Atatürk Evi'ni ziyaret etmiş, buradaki anı defterine "Atatürk'ün doğduğu yeri ziyaret etmek, Türk kökenli bilim insanları olarak bizler için bir onurdur. Atatürk, modern Avrupa'nın öncü liderlerinden biri olarak özgür düşünce ve bilimin insanlık için taşıdıkları temel değeri anladı. 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.' şeklindeki bilge sözüne tamamen katılıyoruz." şeklinde duygularını aktarmışlardı.

(AA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1056066/ugur-sahin-ve-ozlem-tureciye-yunanistanda-odul
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.