ABD ile Yunanistan arasında askeri anlaşma

ABD ile imzalanan askeri anlaşmanın ardından açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, savaşa hazırız mesajı verdi.
Murat Saltan
|
14 Ekim 2021, Perşembe - 18:31
ABD ile Yunanistan arasında askeri anlaşma

Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı, göç meselesi gibi konularda sorun yaşadığımız Yunanistan, Fransa'nın ardından bu sefer ABD ile dikkat çeken bir  anlaşma imzaladı.

ABD Dışişleri Bakanı Tony Blinken ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias arasında imzalanan protokolle Yunanistan'daki üs bölgelerine ABD askeri destek vereceği belirtildi. 

Yunanistan'ın ABD ile işbirliğine sıcak baktığını ifade eden Dendias, ülkesinin uluslararası hukuka riayet ettiğini açıkladı.

Yunan- ABD görüşmesinde çok konuşulacak 'Doğu Akdeniz savaşı' sözleri! Resmen tehdit etti

"Her ihtimale hazırız"

Aylardır süren görüşmeler sonucunda yapılan iş birliğine değinen Dendias, "Egemenliğimiz tehdit altında. Durum her an savaşa gidebilir. Biz de her ihtimale hazırız" dedi.

Yunan- ABD görüşmesinde çok konuşulacak 'Doğu Akdeniz savaşı' sözleri! Resmen tehdit etti

"Bir savaş tehdidi söz konusu"

Yunanistan'ın bölgedeki rolünün oldukça önemli olduğunu dile getiren Dendias şöyle konuştu:

"Göç krizinden ve Doğu Akdeniz'deki gerilimden sonra geçen sene bunun önemi, daha da arttı. Altını çizdiniz. ABD ve Yunanistan kararlı dediniz. Burada tüm ülkelerin egemenliğini korumak için barışa yönelik tehlikeli eylemler de dahil.

Doğu Akdeniz'de Yunanistan, bir savaş sebebiyle karşı karşıya. Bir savaş tehdidi söz konusu. Burada egemen haklarını kullanmasıyla durum savaşa gidebilir. Her gün de provokasyona maruz kaldığımızı belirtmeliyim. Yunanistan, diplomasi yoluyla sorunları çözmede kararlı. Uluslararası hukuka riayet etmede de kararlı."

https://www.ankaramasasi.com/haber/1057028/abd-ile-yunanistan-arasinda-askeri-anlasma
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.