ABD'de Moderna aşısı için üçüncü doz tavsiyesi

ABD Federal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) koronavirüse karşı Moderna'nın geliştirdiği aşıya üçüncü doz için acil kullanım izni verilmesini önerdi
Murat Saltan
|
14 Ekim 2021, Perşembe - 23:54
ABD'de Moderna aşısı için üçüncü doz tavsiyesi

ABD’de Federal Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi, Moderna’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının üçüncü dozuna acil kullanım izni verilmesini oybirliğiyle önerdi. 

Komite, iki doz Moderna aşısı olan kişilere 6 ay sonra üçüncü dozun yapılmasının güvenli ve etkili olacağına karar verdi.

Üyelerin tamamı kararı destekledi

Moderna, geliştirdiği aşının yarım dozunun bazı kesimlere düşük dozlu üçüncü dozun güçlendirici olarak kullanılması için acil kullanım izni istemişti.Komitenin 19 üyesinin tamamı, ikinci dozdan en az altı ay sonra yarım dozluk üçüncü dozun 65 yaş üzerine ve riskli gruplara yapılmasını uygun buldu.

Karar 21 Ekim'de

FDA’nın Komitenin önerisinin ardından Moderna’nın üçüncü dozuna acil kullanım izni vermesi durumunda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) aşı danışmanları, hangi gruplara aşıyı tavsiye edeceklerini tartışmak için bir araya gelecek. CDC'nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi, 21 Ekim'de güçlendirici dozları tartışmak üzere toplanması planlandı.

Öte yandan FDA ve CDC, 65 yaş üstü ve riskli durumda bulunanlar için Pfizer/BioNTech aşısının üçüncü dozunu yapılmasına onay vermişti.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1057121/abdde-moderna-asisi-icin-ucuncu-doz-tavsiyesi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.