Ak Parti'den Naci Bostancı açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Nacı Bostancı'nın grup başkanlığı görevinden ayrılmasıyla ilgili " Kendi iradesiyle gerçekleşmiştir. MKYK üyelerimizle birlikte bir istişare oldu ve görevi için İsmet Yılmaz ismi ön plana çıktı" dedi.
Murat Saltan
|
15 Kasım 2021, Pazartesi - 18:04
Ak Parti'den Naci Bostancı açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Çelik,  AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı'nın görevinden ayrılmasını değerlendirdi.

Bostancı'nın kendi iradesiyle görevinden ayrıldığını belirten Çelik " 2023 seçimlerine dönük çalışmalar konusunda yeni görevler üstlenecek. Kendi iradesiyle gerçekleşmiştir. MKYK üyelerimizle birlikte bir istişare oldu ve görevi için İsmet Yılmaz ismi ön plana çıktı. Fakat karar Grup Toplantısı’nda verilecek" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Helalleşme yolculuğuna çıkma kararı aldım" açıklamalarına da değinen Çelik "Darbelere destek vererek ülkeye yaşatılan acılarla nasıl helalleşecekler" dedi.

Çelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Erdoğan-Karamollaoğlu görüşmesi

"Cumhurbaşkanımız pozitif katkı sağlayacak şekilde çeşitli kesimlerle buluşuyor. Sayın Karamollaoğlu ile buluşması saatlerce süren iyi bir buluşmaydı. Bu istişareler her zaman başarılıdır. Kuşkusuz herkes bir anda görüşünü değişecek diye bir şey yok. Sayın Karamollaoğlu katıldığı, katılmadığı yerleri belirtti. Cumhurbaşkanımız partimisin pozisyonunu net bir şekilde paylaşan bir lider.

BAE ile normalleşme

Çeşitli devletlerle çeşitli zamanlarda problem yaşayabiliriz ama önemli olan bu problemlerin labirentlerinde kaybolmamak. Körfezdeki pek çok ülke ile sorunların aşılabilmesi için samimi bir yaklaşımımız var. Meselelerimizin çözülmesi için yoğun diyalog sevindirici. Her ülke bundan kazanç sağlar. BAE ile de görüşmeler güçlü bir şekilde yapılmaya devam edecek.

Kılıçdaroğlu'nun helalleşme kararı

Helalleşme denildiği zaman saygı duymak gerekir. Fakat problem bunun altını nasıl dolduracaksınız? Son olarak bir milletvekilinin şehit ailesine küfür etmesi karşısında suskun kaldılar. Neredeyse şehit ailesini suçladılar. Yassıada’da şehit edilenlerin aileleriyle nasıl helalleşilecek? Türkiye’ye yaşatılmış acılarla nasıl helalleşilecek? 28 Şubat döneminde ve başka dönemde, pek çok genç kızın hayatını karartmalarıyla nasıl helalleşecekler? Suriye’deki YPG-PYD bize saldırmaz dediklerinde sınırda görev yapan askerlerle nasıl helalleşecekler? Darbelere destek vererek ülkeye yaşatılan acılarla nasıl helalleşecekler. Rahmetli Menderes’in aziz hatırasını yüreğinde yaşatan Türkiye vatandaşlarıyla nasıl helalleşecekler? Suriye’deki rejimi nasıl tuttuklarını görüyorsunuz, bu rejmin katlettiği insanlarla nasıl helalleşecekler. Helalleşme kültürümüzün en önemli kavramlarından biridir. Keşke gerçek bir şekilde bunu yapsa ve birtakım açıları unutturmak için yeni bir imkan çıksa diye umut ederiz. Ama bu çeşitli dönemlerde söylense de gerçekleşmiyor. Bunların altının doldurulması önemlidir.

Sistem tartışması

Sistemler arasında bir meşruiyet yarışı yapılamaz. Parlamenter sistem defalarca darbelerle sakatlandı. Önümüzdeki seçime bu sistem ile gidilecek. Cumhurbaşkanı seçme yetkisini millete verdikten sonra nasıl geri alacaksınız? Bugün parlamenter sistem savunuculuğu yapanların pek çoğu ve ait oldukları zihniyet; Türkiye’de parlamenter sistem varken, parlamenter sistemin rahat nefes almasına imkan vermediler.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1119373/ak-partiden-naci-bostanci-aciklamasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.