Kılıçdaroğlu: Saraydan sadece durmasını istiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dolar 11 liranın üzerine çıktı, daha da nereye çıkacağını kimse bilmiyor ama bu duruma alışmayacağız. Biz saraydan artık durmasını istiyoruz." dedi. Gıda sektörü paydaşlarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, hükümete 6 çözüm önerisinde bulundu.
Can Güvenir
|
20 Kasım 2021, Cumartesi - 17:28
Kılıçdaroğlu: Saraydan sadece durmasını istiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kara Kışla Mücadele Hareketi kapsamında gıda sektörü paydaşları ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Çok açık ki saray iktidarı tümden aklını yitirmiş durumda ve ülkeyi hızla uçuruma sürüklemektedir. Merkez Bankası Müdürü 'şahsım Erdoğan' son hamleleriyle Türk liramızın değerini hiç etmeye devam ediyor. Dolar 11 liranın üzerine çıktı, daha da nereye çıkacağını kimse bilmiyor ama bu duruma alışmayacağız. Biz saraydan artık durmasını istiyoruz. Sadece durmasını. Bu saray ve şahsım iktidarı belli ki ülkeyi de, halkımızı da gözden çıkarmış. İşte bu yüzden bizlere büyük bir sorumluluk düşüyor bunun farkındayız" dedi.

"Aç bebeklerin vebali ağırdır"

Kılıçdaroğlu, "Enerji konusunda verdiğimiz mücadelenin yanına yeni bir cephe açacağımız ifade etmiştim. Gıda mücadelesi... Türkiye'de 14 milyon asgari ücretli açlık sınırının altında yaşıyor. 7 milyon 587 bin 123 kişinin aylık geliri asgari ücretin 3'te 1'i. Her geçen gün çocuklarımız daha büyük bir açlığa, daha derin bir sefalete sürükleniyor.  Hiç kimse unutmasın, aç bebeklerin vebali ağırdır. İşte bu yüzden kara kış şartlarında en hayati konulardan biri insanımızın gıdaya erişimi" diye konuştu.

"Mutfaktaki yangını hafifletmek için sayacaklarım 6 maddenin uygulanmasını talep ediyorum'' diyen Kılıçdaoğlu, maddeleri şöyle sıraladı:

1- Ziraat Bankası amacına uygun hareket ederek çiftçiye 3 ay geri ödemezsiz, faizsiz kredi vermeli. 

2- Çiftçimizin su ve elektrik borçlarının faizi silinmeli, geliri oranında yeniden yapılandırılmalı. Elektrikte ek kalemler kaldırılmalı.

3- Takibe düşmüş borçlara gelen faizler derhal silinmeli. Kredi geri ödemeleri 6 ay ertelenmeli.

4- Tarımsal üretimde kullanılan mazotta KDV önümüzdeki 6 ay kaldırılmalı.

5- Tüketiciye nefes için gıda ürünlerinde uygulanan yüzde 8'lik KDV 6 ay sıfırlanmalı.

6- Tüm belediyelerle kooperatifler arasında işbirliği

Kılıçdaroğlu, sektör temsilcilerine yönelik olarak da 10 temel gıdaya zam yapmamaları çağrısında bulundu.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1128173/kilicdaroglu-saraydan-sadece-durmasini-istiyoruz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.