Mansur Yavaş en iyi projesini açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, en büyük projelerinin Başkent Kart olduğunu belirtirken, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Ankara Masası
|
24 Kasım 2021, Çarşamba - 01:59
Mansur Yavaş en iyi projesini açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı Kasım Ayı 16.Birleşimi'nde sosyal yardımlar üzerinden gelen eleştirilere cevap verdi.

Aday olduğu günden beri yardımların yapılış şeklini eleştirdiğini belirten Yavaş "Televizyonlarda dedim ki, bu şekilde yardım yapılamaz. 2009 adaylığımda da 2014 ve 2019 adaylığımda da üçünde de söyledim. Niye yapılamaz? Bizim insanımız makarnasını, tarhanasını kendisi yapar. Buna Belediyede bir bütçe ayırıyor. O bütçeyi siz evin hanımına verin. Kadın çocuğunun en iyi ihtiyacını o bilir. Bir kart verelim kendisine gitsin kart ile alışverişini yapsın. Tekel ve içki alamayacak bununla bunları da hep söyledik.Ve dedik ki, bir esnaf kazanacağına, bütün mahalleli kazanacak. İşte kart! Şu andaki uygulamasıyla bana kalırsa yapılan bütün köprülerden, betonlardan ve plastiklerden daha iyi. Kadın gidiyor çocuğuna çikolata alıyor. Çocuğuna süt alıyor. Yaşlı amca gidiyor dişini tedavi ettiriyor. Kimi gidiyor buzdolabını tamir ettiriyor. Bizim bilmediğimiz ihtiyaçlarını gideriyor insani ihtiyaçlarını bunları biz yeni keşfettik. Ve dolayısıyla kendi çocuğunun ihtiyacını görmesinden daha iyi bir şey var mıdır? Bundan elde edilen komisyonda olduğu gibi tekrar belediyeye geliyor ve aynı şekilde bunlarda sosyal yardımlarda kullanılıyor. O yetmedi. Daha Bu Başkent Kart ile çitfçilere, mazot yardımı yapılacak. Başkent Kart ile yapılacaklar her şeyi." dedi.

"Duanın bini bin para"

Gaz yardımlarının büyük bir memnuniyetle karşılandığını ifade eden Yavaş "Bir takım bankacılık kanunlarından kaynaklanan sıkıntı var. İnşallah onları aştıktan sonra, bunlarda şu özellik oluyor. Şimdi mesela, 20 bin kadarı hariç 180 bin küsür kişiye, 500 tl yükledik. Gelen mesajları söyleyeyim. Dua üzerine dua alıyoruz. Hepimizden Allah razı olsun. Bakın hepimiz diyorum. Bu bütçeyi yaptık. Diyor ki kadın, ben şimdiye kadar hep 20- 30'liralık gaz aldım. Hayatım boyunca da bir sefer 200 'liralık gaz almıştım. Ve şunda benim 500 TL'lik gaz aldım diye duanın bini bin para gidiyor. " şeklinde konuştu.

"Bundan daha iyi bir proje yok"

En iyi projesinin Başkent Kart olduğunu belirten Yavaş sözlerine şöyle devam etti;

Kömür yardımı yapılıyordu. 250'lira kömür yardımı yaptık. Allah'tan ki tam zamanında onu da karta yükledik ve onu da bir kişiden almak yerine, Ankara'nın tümündeki ilçelere kadar kömür satan tüccarlardan aldık. Sözleşmeyi iyi ki yapmışız. Biz 2 bin 150'den aldık şuan da 4000 bin lira çıktı bu kömür. Yine onların içerinden BaşkentGaz ile anlaşamadık. bunların içerisinde aşağı- yukarı 10 bin kadarı abone olabilecek durumda. Araştırıyoruz eğer Meclis'imiz bunların abonelik şeyini öderse bundan sonra onları da karta yükleyeceğiz. BaşkentGaz bir kısmını kabul ediyor, bir kısmını kabul etmiyor. Dolayısıyla hava kirliliği açısından daha uygun olacak. Bunların ortalamalarını aldık. Dedik ki, bunlar ne kadar gaz tüketiyor? bir kış boyu mart dahil 1600 'liralık gaz tüketiyor. Biz 2 bin 150 liralık demiştik. İçlerinden bazıları şöyle mesaj attı ; Bize 100- 150'liralık gaz yeter. Geri kalanını ihtiyaçlarımızı alsak, kış geldi diye mesajlar geldi. O konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Gerçekten 500 TL'lik gazı tüketemeyen aileler var. Bana göre, isteyen istediğini söylesin. Bundan daha iyi bir proje yok!

https://www.ankaramasasi.com/haber/1134843/mansur-yavas-en-iyi-projesini-acikladi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

Yorumunuz İletilmiştir.
tabela imalat şirketi
24 Kasım 2021, 08:34
bence senin en iyi projen sokak tabelalarının yenilenmesi