Asgari ücret maratonu başlıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022'den itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantının 1 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.
Can Güvenir
|
25 Kasım 2021, Perşembe - 11:13
Asgari ücret maratonu başlıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.

Bakan Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirleneceğini anımsattı.

Komisyonun, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde 1 Aralık'ta yapacağını belirten Bilgin, toplantının yüz yüze gerçekleştirileceğini vurguladı.

Asgari ücreti 15 kişilik komisyon belirleyecek

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden 5'er üyenin olduğu komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

(AA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1138404/asgari-ucret-maratonu-basliyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

Yorumunuz İletilmiştir.
vatandaş
25 Kasım 2021, 16:21
Gerçek piyasa rakamlarıyla asgari ücretin değerlendirilmesi şart. Vatandaş olarak midemiz çok şükür doyuyor ama üzerimize giyecek elbisenin ayağımızdaki ayakkabının hesabını yapan yok. Eğer ki bu kadar zamlara oranlara hesap yapılmazsa o çetin günün hesabından sakının.