Fahiş fiyat soruşturması! Dev zincir marketler de var!

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
07 Mayıs 2020 18:59
Fahiş fiyat soruşturması! Dev zincir marketler de var!
HM
Haber Merkezi Editör

Rekabet Kurumu: "29 firma hakkında soruşturma başlatıldı"

Rekabet Kurumu, içlerinde zincir marketlerin de bulunduğu 29 firma hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal edip etmediklerinin belirlenmesi amacıyla soruşturma başlattı.
Rekabet Kurumu yaptığı yazılı açıklamada, korona virüs salgını başladığından bu yana fiyat artışları ve arz zincirindeki piyasa aksaklıklarına dair uyarılarda bulunduklarına işaret etti.

Bu bağlamda, yaklaşık bir ayı bulan bir süre zarfında analizler yapıldığını belirten Rekabet Kurumu,  gıda ve temizlik/hijyen ürünlerinin üretim ve ticareti ile iştigal eden teşebbüslerden bazılarının özellikle fahiş fiyat artışı davranışlarının rekabet hukukunu ihlal eder nitelikte olabileceğine dair ciddi ölçüde kanaate varıldığını duyurdu.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediklerinin belirlenmesi amacıyla soruşturma başlatılan bazı firmalar şunlar: “A.S. Watson Güzellik ve Bakım Ürünleri Tic. A.Ş., Banvit Bandırma Vitaminli Yem San. A.Ş., Beypi Beypazarı Tar. Ür. Paz. San. Tic. A.Ş., Colgate-Palmolive Temizlik Ürün. San. ve Tic. A.Ş., Çağrı Gıda Temizlik Maddeleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Dalan Kimya End. A.Ş., Dentavit Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şti., Evpaş Evyap Paz. ve Tic. A.Ş., Gratis İç ve Dış Tic. A.Ş., Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme San. ve Tic. Ltd. Şti., Karizma Beşler Et Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş., Katmer Un İrmik San. ve Tic. A.Ş., Küçükbay Yağ ve Deterjan Sanayi A.Ş., Migros Ticaret A.Ş., Metro Grosmarket Bakırköy Alışveriş Hizmetleri Tic. Ltd. Şti., Nestle Waters Gıda ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş., Nivea Beiersdorf Kozmetik San. ve Tic. A.Ş., Procter&Gamble Tüketim Malları San. A.Ş., Savola Gıda ve San. Tic. A.Ş., Söke Değirmencilik San. ve Tic. A.Ş., Şok Marketler Ticaret A.Ş., Türk Henkel Kimya San. ve Tic. A.Ş., Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş., Yeni Çağdaş İhtiyaç ve Gıda Maddeleri İnş. Tic. Ltd. Şti., Yeni Mağazacılık A.Ş. ve Yunus Market İşletmeleri Ticaret A.Ş”. 

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.