Patronundan habersiz evlendi tazminattan oldu

Resmi evlilik iznini almadan evlenen genç, 5 gün sonra evlilik cüzdanıyla döndüğü işyerinden tazminatsız çıkarıldı. Mağdur olduğu için iş yerine dava açan işçiye, Yargıtay’dan kötü haber geldi.

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
29 Ağustos 2020 15:34
GÜNCELLEME
29 Ağustos 2020 17:07
Patronundan habersiz evlendi tazminattan oldu
HM
Haber Merkezi Editör

Sevdiği kızla evlenen genç, düğün sonrası gittiği işyerinde hayatının şokunu yaşadı. İş akdinin feshedildiğini öğrenen genç, haksız fesih olduğunu iddia ederek, kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarının tahsiline karar verilmesi talebiyle İş Mahkemesi'ne başvurdu.

Patron davanın reddini istedi

Mahkemede savunma yapan davalı patron, davacının izin almadan ve haber vermeden peş peşe 5 çalışma günü işe gelmediğini, evlilik yapan bir işçiye izin verilip peşinden devamsızlık tutanağı tutulmasının kesinlikle mümkün olmadığını söyledi. İş veren, bu nedenle feshin haklı nedene dayandığını savunarak davanın reddine karar verilmesini talep etti. 

 Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi, işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş gününde devam etmemesi halinde, işverenin haklı fesih imkânının bulunduğuna dikkat çekti. 

Mahkeme işçiyi ‘haksız’ patronu ‘haklı’ buldu

Yüksek mahkeme, işçi ve patron arasında görülen davada, damadın önce izin alıp sonra evlenmesi gerektiğine hükmetti. Kararda şu ifadeler yer aldı: 

"Davacı taraf belirtilen günler evlilik nedeniyle işverenin bilgisi dahilinde işyerine gelmediğini, bir nevi izin kullandığını savunmaktadır. Ancak davalı şahitleri, davacının evleneceğini bildiklerini fakat davacının izinli olmayıp haber vermeden işyerine gelmediğini, davacının devamsızlık yaptığı süre içinde kendisine ulaşamadıklarını, farklı kişilerden davacının nişanlısını bırakıp başka biri ile kaçtığını öğrendiklerini, iş akdi feshedildikten sonra davacının işyerine gelerek evlilik cüzdanını gösterip gelmediği sürelerde izinli sayılmayı talep ettiğini beyan etmişlerdir. Davacıya evlilik nedeniyle izin verilip peşinden devamsızlık nedeniyle işten çıkarıldığını duyduklarını beyan eden davacı tanıkları ise davacının iş akdi sona erdiğinde işyerinde bulunmadıkları kendi ifadeleri ile sabit olup bu tanıklar davacıdan duyduklarını aktarmaktadır. Bu sebeplerle fesih tarihinde işyerinde bulunan, her biri davacının silsile ile amiri konumundaki davalı tanıklarının beyanlarına üstünlük tanınıp iş akdinin işverence devamsızlık nedeni ile haklı olarak feshedildiği kabul edilerek kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi."

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.