TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den indirim ve özel tarife çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gelen zamların esnafı fazlasıyla etkileyeceğini ve bunun için esnafa özel tarife uygulanılması gerektiğini söyledi. Palandöken, ÖTV ve KDV indirime gidilmeli dedi.
Ecem Çetin
|
03 Ocak 2022, Pazartesi - 11:54
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den indirim ve özel tarife çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ÖTV ve KDV'de indirim gidilmesi gerektiğini söylerken, Elektrik ve doğalgazda esnafa özel tarife uygulanması gerektiğini söyledi.

"Bu zamlar ile esnafın ışığı yanmaz"

Yeni yıla girerken elektrik, doğalgaz ve yeniden değerleme oranı ile zam gelen başta BAĞ-KUR olmak üzere A’dan Z’ye her kalemde piyasaların olumsuz etkileneceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Bu zamların altından esnafımızın kalkması mümkün değil. Bu zamlar ile esnafın ışığı yanmaz, sokaklar aydınlanmaz çünkü vitrinin lambalarını söndürmek zorunda kalır. Bunların olmaması için esnaf için özel tarife uygulanmalı. Dolmuş, taksi, kamyon ve minibüsler kontak açamaz, marşa basamaz. Onun için ÖTV ve KDV indirime gidilmeli" ifadelerine yer verdi.

"Elektrik ve doğalgazda esnafa özel tarife uygulanmalı"

Elektrik, doğalgaz ve yüzde 36.2 lik yeniden değerleme oranına göre gelen diğer zamların başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere her kesimi olumsuz etkileyeceğini belirten Palandöken, "Aralık ayı için açıklanan enflasyon oranı yıllık 36.08 artarak, beklentinin de üzerinde son 19 yılın en yüksek oranı olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte yeni yıla yüksek zamlarla girilmesi başta esnafımız olmak üzere tüm kesimleri olumsuz etkiledi. Zaten pandemide oldukça zor günler geçiren, BAĞ-KUR’unu, vergisini ve iş yerinin kirasını ödeyemeyerek zor günler geçiren esnafımız, bu zamların altından kalkamaz. Hatta dolabını çalıştıramaz, sokağı aydınlattığı vitrinlerinin lambalarını yakamayacak duruma gelir. Acilen esnafın bu durumu göz önüne alınarak zamlarda ve yeniden değerleme oranlarında esnekliğe gidilmeli. Elektrik ve doğalgazda esnafa özel tarife uygulanmalı” diye konuştu.


https://www.ankaramasasi.com/haber/1213481/tesk-genel-baskani-bendevi-palandokenden-indirim-ve-ozel-tarife-cagrisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.