Denizli'de deprem endişesi

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
11 Mayıs 2020 10:53
Denizli'de deprem endişesi
HM
Haber Merkezi Editör

Yeraltından çıkan termal suyun sıcaklığı yükselince vatandaşlar 'deprem' endişesine kapıldı

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde termal turizm tesislerinde kullanılan yeraltı suyu sıcaklığı aniden anormal artış gösterdi.

35 derecelik sıcaklık açıklanamayan şekilde 80 derecenin üzerine çıktı.

Tekke Mahallesi'nde yüzyıllardan bu yana çıkan sıcak yer altı suyundaki ani sıcaklık artışı çevre sakinlerinde deprem endişesine yol açtı.

“Bu sıcaklıklardan depremi tahmin edebiliyorsun”
Sarayköy vatandaşlarından Mustafa Şen, sıcak su kaynağındaki ısı artışını göstermek için suda yumurta haşladı. Şen,“ Buradaki kaynaklarda daha önce sıcaklık 30-35 derecedeydi. İçerisine rahatlıkla girilebilirdi, çamur kaynaklarıydı bunlar, çamurunu kullanıyoruz. 35 derece olan su 70-80-90 dereceye kadar yükseldi.” dedi. Şen, bunun deprem habercisi olabileceğini ifade etti.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Doç. Dr. Barış Semiz ise bunu doğrudan depremle ilişkilendirmenin doğru olmayacağını söyledi.

Semiz, “Sıcak suların artışı birçok faktöre bağlı olabilir. Bunlardan birincisi o bölgedeki faylardan kaynaklanabilir, ikincisi kuzeyindeki kuzey kanatta dediğimiz Kızıldere bölgesindeki faylardan kaynaklanabilir ve üçüncüsü de o bölgedeki jeotermal kuyulardan kaynaklı bir sıcak su artışı olabilir.” diye konuştu.

“Sıcak su kaynaklarındaki gözle görülür artışlar depremin habercisi veya deprem sonrasında kaynaklanabilir”
Ani yükselişin nedeninin belirlenmesi için bölgede kesinlikle detaylı bir araştırma yapılması gerektiğini dile getiren Semiz açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Sıcak su kaynaklarındaki gözle görülür ısı artışları depremin habercisi veya deprem sonrasında kaynaklanabilir. Ama bu bölgede bunlara yormamız yanlış olabilir. Çünkü çok yoğun jeotermal üretimin olduğu bir saha. Bunun için detaylı çalışmaların yapılması gerekir.”
Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.