İhracatta sanal fuar dönemi

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
11 Mayıs 2020 11:40
İhracatta sanal fuar dönemi
HM
Haber Merkezi Editör

TİM Başkanı Gülle: ''Yeni nesil ticaret diplomasisi kapsamında sanal seferlerimizin ilk durağı Özbekistan''

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), koronavirüsün ihracattaki etkilerini azaltmak hedefiyle oluşturduğu Sanal Ticaret Heyeti programlarına 13-15 Mayıs’ta Özbekistan ile başlıyor. Özbekistan’ın ardından rotada Kenya, Hindistan ve Güney Kore olacak.

TİM, sanal fuar platformuyla da ürün ve hizmetlerin pazarlanmasına olanak sağlayacak. Sanal Ticaret Heyeti programlarının ilki, Özbekistan ile tarımsal gıda, tarım makineleri, soğuk hava depolama ve gıda ambalajlama sektörlerinde gerçekleştirilecek.

‘Yeni nesil ticaret diplomasisi’ faaliyetleri kapsamında bu adımı attıklarını belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, ''TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak bu yıl 202 ticaret heyeti gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda, küresel virüs salgının sebep olduğu engellere aldırmadan Afrika ve Orta Doğu'dan başlayarak Orta Asya'dan Uzakdoğu'yu uzanan bir hinterlantta, ticaret müşavirlerimizle yoğun temas içerisinde, sanal ortamda gerçekleştirmek üzere hızla çalışmalara başladık. Yaptığımız analizlere dayanarak, Bakanlığımızın 2020 yılı için belirlediği 45 Hedef ve Öncelikli ülke arasından maksimum 3 saat fark olan 28 ülkenin Ticaret Müşavir ve Ataşelikleri ile irtibata geçtik. Muhtemel ülkeleri belirledik. Güney Kore, koronavirüs sürecindeki tedbirleri ile olumlu tabloya geçmesi ve sektörel olarak hedef pazar olması nedeniyle saat farkı kriterinin dışında tutularak listede yer aldı'' dedi.

''Sanal fuarlar Temmuz'da hayata geçecek''

Pandemi sebebiyle planlanan fuarların sadece dörtte birinin yapılabildiğine işaret eden Gülle

“Sanal fuar platformu ile dünyanın herhangi bir yerinde faaliyet gösteren katılımcı ve ziyaretçileri tek bir platform üzerinde buluşturarak, ürün ve hizmetlerin pazarlanmasına ve yeni iş birliklerini geliştirilmesine olanak sağlamayı amaçlıyoruz. Bu platform sayesinde hem koronavirüsten etkilenen fuar sektörü ve piyasalar yeniden canlandırılacak hem de ciddi bir zaman ve maliyet avantajı oluşturulacak, koronavirüsün ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azalmasına katkı sağlayacak ve yeni fırsat pencerelerinin

 açılmasını da hızlandıracaktır. Tüm sektörlerde gerçekleştirmek için çalışmalara tüm hızıyla devam ettiğimiz sanal fuarları Temmuz ayı gibi hayata geçirmeyi planlıyoruz''. şeklinde konuştu.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.