Gaziantep kara teslim oldu: Vatandaşlar Büyükşehir'e tepkili

Gaziantep'te etkili olan kar yağışı nedeniyle yollar trafiğe kapandı. Birçok güzergahta araçlar yollarda, vatandaşlar ise araçlarının içinde mahsur kaldı. Yakın mesafeye gidecek olanlar saatler süren yürüyüşün ardından evlerine varabilirken; vatandaşlar sosyal medya üzerinden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e tepki gösterdi.
Ankara Masası
|
19 Ocak 2022, Çarşamba - 00:20
Gaziantep kara teslim oldu: Vatandaşlar Büyükşehir'e tepkili

Gaziantep'te öğlen saatlerinde etkisini arttıran ve kesintisiz devam eden kar yağışı tipi ile birlikte etkili oldu. 

Kentte akşam saatlerinde mesai bitiminde yollar tamamen kilitlendi. Yolları kapatan kar nedeniyle yolcu otobüsleri, minibüsleri ve tramvaylarında aralarında bulunduğu binlerce araç yollarda kaldı. 

Araçlarda bulunan on binlerce kişi ise çok kısa mesafelere bile araçlarla yaptıkları saatler süren yolculuğun ardından yine saatlerce yol yürüyerek, ulaşabildi. Yollarda kayan araçlar nedeniyle uzun süreli trafik keşmekeşinin yaşandığı kentte, normalde yaklaşık 10 dakika süren yolculuklar bile 4-5 saat sürdü. Toplu taşıma araçlarında ve özel araçlarla seyir eden başta kadın, çocuk ve ihtiyarlar olmak üzere on binlerce kişi, kar, tipi nedeniyle kapanan yollardaki araçlarda saatlerce mahsur kaldı. Onlarca kilometrelik araç konvoylarının oluştuğu yollarda saatler süren bekleyişin ardından vatandaşlar, soğuk ve tipiye rağmen saatlerce yürüyerek evlerine gitti.

Toplu taşıma araçları ile evlerine gitmek isteyen vatandaşlar, zaman zaman kara saplanan otobüsleri iterek, kurtarmaya çalıştı. Vatandaşlar, kar temizleme ve tuzlama çalışmalarının yetersizliğinden yakınarak, yetkililere tepki gösterdi.

Büyükşehir'e tepki yağdı

Birçok Gaziantepli vatandaş yollarda mahsur kaldıklarını söyleyerek sosyal medyadan sesini duyurmaya çalıştı. 

Evlerine gidebilmek için saatlerdir yollarda olduğunu hatırlatan halk, karla mücadele çalışmalarının yapılmadığını  söyleyerek Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösterdi. "Hiçbir kepçe yok, hiçbir çalışma yok, hiçbir tuzlama yok. Gaziantep giriş yolu kapalı" diyen Gaziantepliler; Büyükşehir Belediyesi'ne seslendi.

Yolda mahsur kalan bazı vatandaşlar ise "6 saattir burada rehin kaldık. AFAD'dır, itfaiyedir, 112'sidir hiçbiri buraya gelemiyor" diyerek yetkili mercilerin çalışmalarının olmadığını iddia etti.

"Ekipmansız yola çıkanlar nedeniyle zorlanıyoruz"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya hesabından yaptıkları paylaşımda yolların açılması için çalışmaların sürdüğünü aktardı. Uyarılara rağmen kar lastiği vb. ekipmanları olmadan yola çıkanlar nedeniyle karla mücadelede zorlandıklarını söyleyen Büyükşehir, "Kurallara uymadan trafiğe çıkmamanızı önemle rica ederiz" diyerek uyarılarını yeniledi.

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin de kar fırtınasının ardından kapanan yollardaki çalışmaları ziyaret ettiği anları sosyal medya hesabından paylaştı. Şahin, ekiplerin yaptığı çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1245861/gaziantep-kara-teslim-oldu-vatandaslar-buyuksehire-tepkili
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

Yorumunuz İletilmiştir.
Hüseyin tamwr
19 Ocak 2022, 08:09
Gaziantepte yaşayan ve dünkü rezilliği dibine kadar yaşayan biri olarak bu haberinizi okuyunca ßok oldum. Çok adı ve şerefsizce haber yapmışsiniz