Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 bin öğretmen atama programında konuştu

15 bin öğretmen atama programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa'da son 19 yıl içerisinde öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye'dir." dedi.
Büşra Bayrak
|
31 Ocak 2022, Pazartesi - 13:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 bin öğretmen atama programında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde “15.000 Öğretmen Atama Programı”nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin hiçbir örgüte, hiçbir şebekeye, hiçbir sapkın ve marjinal ideolojiye kaptıracak tek bir evladı dahi olmadığını söyledi.

Yeni atamalarla "eğitim ordusunu" daha da güçlendireceklerini belirten Erdoğan, AK Parti döneminde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesindeki artışa da dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik etti. Erdoğan, butona basarak 15 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirdi. Salonda olan öğretmen adayları heyecanla isimlerinin çıkmasını bekledi. 

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

 "Yapılacak kura çekimiyle 15 bin genç kardeşimiz öğretmenlik mesleğine ilk adımını atacak. Atamasını gerçekleştireceğimiz her bir öğretmenimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bugün ataması yapılacak 15 bin yeni öğretmenimizin katımıyla eğitim-öğretim ordumuzu daha da güçlendireceğiz.  Evlatlarımızın eğitimlerinin kesintiye uğramaması konusundaki kararlılığımızı ifade ediyoruz. Öğretmenler ile öğrencilerin ayrı kalmaması için her türlü çabayı gösteriyoruz.

Yüz yüze eğitime devam

2021-2022 eğitim-öğretim yılı ilk dönemini salgına rağmen son derece başarılı birşekilde tamamladık.

Yüz yüze eğitim konusundaki net duruşumuzun milletimiz tarafından takdir ile karşılandığını görüyoruz. Sizlerin çabalarıyla da ikinci dönemi de kesintisiz şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum.

Son 100 yılın en ciddi krizi olarak nitelenen bu salgın sürecinde elbette bazı sıkıntılar, zorluklar ve engellemelerle karşılaştık. Kimi çevrelerin haksız, mesnetsiz, abartılı eleştirilerine maruz kaldık. Hayal mahsülü bilgilerle sosyal medyayı da kullanarak insanımızı yanlış yönlendirmenin peşinde oldular.

Öğretmen yokluğu sebebiyle 40-50 öğrencinin aynı sınıfta ders işlediği o kötü manzaralara son verdik.

Bütçede en yüksek pay eğitimin

Bütçelerde en yüksek payı eğitime ayırdık. 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesi 7,5 milyar lirayken, şimdi 274 milyar lirayı aştı. Derslik sayımızı ise 343 binden 607 bin seviyesine taşıyarak ülkemizin dört bir yanını modern eğitim kurumlarıyla donattık.

Öğretmenlerimize en geniş imkanları sağlamak için çaba harcadık. Son 2 yılda 77 bin 572 genç öğretmenimizi okulları ve öğrencileriyle buluşturma başarısı gösterdik. Mevcut öğretmenlerimizin yüzde 73'ü bizim hükümetlerimiz döneminde atandı. Yüzde 60'ı 40 yaş altı genç ve dinamik bir öğretmen kadrosuna sahibiz. Öğretmen atamaları sayesinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD rakamlarını yakaladık.

Ders saatinin en düşük olduğu ülkeyiz     

Öğretmenlerimizin mali ve özlük haklarının iyileştirilmesinde mesafe katettik. AB'nin hazırladığı 'Avrupa'da Öğretmenler' Raporu'na göre öğretmenler için zorunlu ders saatinin en düşük olduğu ülke Türkiye.

Çocuklarımızın eğitime erişimini kolaylaştırmak için attığımız adımlardan birisi de ders kitaplarının ücretsiz dağıtımıdır. Şimdiye kadar 4 milyar adede yakın ders kitabını öğrencilerimize dağıtmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yardımcı kaynak kitaplarını da öğrencilerimize ulaştırmaya başladık.

Bundan sonra asıl odaklanmamız gereken husus, eğitimin kalitesini artırmaktır. Müfredat başta olmak üzere eğitimin içeriğini güncellemek ve çocuklarımıza en uygun olanı sunmak zorundayız. Sizlerin gayreti ve niteliği arttıkça öğrencilerimizin kalitesi de yükselecektir.

İlim yolculuğu sadece okulla sınırlı olmayan uzun bir yolculuktur. Modern dünyada buna 'hayat boyu öğrenme' diyorlar. Sürekli eğitimlerle ve lisans üstü programlarıyla mesleki tekamülünüzü sağlamalısınız. Meclis'te görüşmeleri süren Öğretmenlik Meslek Kanunu, lisansüstü ve doktora yapan öğretmenlerimize ilave teşvikler getiriyor."


http://www.ankaramasasi.com/haber/1270018/cumhurbaskani-erdogan-15-bin-ogretmen-atama-programinda-konustu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.