Lavrov: ABD ile ortak çalışmaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "ABD ile ortak çalışmaya hazırız. ABD'nin Avrupa'dan nükleer silahları çekmesinin zamanı geldi.' dedi.
Murat Saltan
|
01 Mart 2022, Salı - 12:56
Lavrov: ABD ile ortak çalışmaya hazırız

Bazı Avrupa ülkelerinin topraklarında ABD'nin nükleer silahlarının bulunmasının Rusya için kabul edilemez olduğunu vurgulayan Lavrov, bu silahların ABD'ye dönmesinin zamanının çoktan geldiğinin altını çizdi.

Silahsızlanma konusundaki bir konferansta konuşan Lavrov, Ukrayna'daki trajediyi 'orada ortaya çıkan suç rejiminin Batılı hamilerinin yardım ve yataklığının bir sonucu' olarak niteledi.Rusya'nın Ukrayna'da nükleer silah bulunmasının önüne geçmek için tüm önlemleri aldığını belirten Lavrov, Rusya'da kara bazlı orta ve kısa menzilli füzelerin daha önce de, şu anda da bulunmadığını vurguladı.

Lavrov, "Ülkemiz, anlaşmaya (Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması) konu olan sistemleri ABD yapımı muadil sistemlerin konuşlandırılmadığı bölgelere ilk konuşlandıran taraf olmama yükümlülüğünü tek taraflı olarak üstlendi. ABD ve müttefiklerini bizim örneğimizi sürdürmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

'Boş bir meydan okuma değil'

Kiev'in nükleer silahlarla ilgili sorumsuz açıklamalarının boş bir meydan okuma olmadığın söyleyerek Ukrayna'nın hala Sovyet nükleer teknolojisine ve bu tür silahları tedarik etme araçlarına sahip olduğuna dikkat çeken Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sizi temin ederim ki, uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak, kitle imha silahlarının yayılmasını önleme yükümlülüklerine bağlılığını koruyan Rusya, Ukrayna'da nükleer silahların ve ilgili teknolojilerin ortaya çıkmasını önlemek için gerekli tüm önlemleri alıyor. Herkesin bu sorunun çözülmesi gerektiğinin farkında olduğunu umuyorum."

http://www.ankaramasasi.com/haber/1330080/lavrov-abd-ile-ortak-calismaya-haziriz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.