İstanbul Boğazı’nda ikinci kez mayın alarmı

Gün içinde Sarıyer açıklarında tespit edilen ve etkisiz hale getirilen mayının ardından ikinci bir mayının bulunduğu yönünde ihbar geldi. SAS komandolarının olay yerine gittiği ve ikinci mayının Riva'daki Elmasburnu'na götürülüp imha edilmesi bekleniyor. İhbar yapılan yerin ilk mayının bulunduğu yere yakın olduğu belirtildi.
Ankara Masası
|
26 Mart 2022, Cumartesi - 20:33
İstanbul Boğazı’nda ikinci kez mayın alarmı

istanbul Boğazı'nda bugün mayın alarmı vardı.Sarıyer açıklarında mayına benzer bir cisim görüldü. Güvenlik güçleri hemen müdahale etti ve mayın emniyete alındı.

Mayının bulunması üzerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı devreye girdi. SAS timleri o noktaya hareket etti.

30 kg ağırlığında

Ekiplerin çalışması 2 buçuk saate yakın sürdü. Eski tip Rus yapımı mayının patlayıcı ağırlığının 30 kilogram olduğu belirlendi. Bu nitelikte bir mayının her tür gemiyi batırabileceği biliniyor.

Milli Savunma Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaptı. Mayının SAS timleri tarafından emniyete alındığı belirtildi.

Mayın, etkisiz hale getirilmek üzere Riva Elmas Burnu'na, SAS Komutanlığı yakınına götürüldü. Mayın tehlikesi nedeniyle bir süre kapatılan İstanbul Boğazı gemi trafiğine yeniden açıldı.

Etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanı Akar, mayının etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Akar,  "İnceleme sonucunda eski tip olduğu belirlenen mayın SAS timimiz tarafından etkisiz hale getirildi" dedi.

Ayrıca Akar, konuyla ilgili Rus ve Ukrayna makamlarıyla görüşüldüğünü de bildirdi. Deniz Kuvvetleri'nin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Akar şunları söyledi:

"Deniz trafiğinin emniyetli şekilde sürdürülmesi için başta Deniz Kuvvetlerimiz olmak üzere Sahil Güvenlik ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyon yapıldı. Gerekli tedbirler alındı. Deniz trafiği emniyetli şekilde devam ediyor. Deniz Kuvvetlerimizin yüzer ve uçar unsurları müteyakkız bir şekilde faaliyetleri takip ediyor, çalışmalarını sürdürüyor"

İkinci mayın ihbarı

Gün içinde Sarıyer açıklarında tespit edilen ve etkisiz hale getirilen mayının ardından ikinci bir mayın ihbarı daha geldi. 

İlk mayının bulunduğu yere çok yakın bir noktada bulunduğu ve ticari bir gemi tarafından ihbarın yapıldığı öğrenildi. 

SAS komandolarının olay yerine gittiği ve mayını Riva'daki Elmasburnu'na götürüp imha edilmesi bekleniyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1387863/istanbul-bogazinda-ikinci-kez-mayin-alarmi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.