Çalışma hayatında normalleşme Temmuz'da

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
15 Mayıs 2020 11:03
Çalışma hayatında normalleşme Temmuz'da
HM
Haber Merkezi Editör

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her hafta güncellenen aşamaları açıklayacağı normalleşme eylem planında, koronavirüs nedeniyle ertelenen ve çalışma hayatında milyonları ilgilendiren düzenlemelerin takvimi de netleşti. Planlanan Temmuz ayında belli alanlarda pandemi hayata öncesi dönmek..

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye'de ilk vakanın çıkmasının ardından durdurulan yetki tespiti, toplu iş sözleşmesi süreci, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümüne ilişkin süreler Temmuz ortasından itibaren pandemi öncesindeki gibi uygulanmaya devam edecek.

Normal şartlarda sendikaların üye sayısı tespiti için her yıl 15 Mayıs'ta yaptığı toplantıları da 15 Temmuz'dan sonra yapılacak.

Sosyal Güvenlik denetimleri başlıyor

Normalleşme takvimine göre, ara verilen sosyal güvenlik denetimleri de Kurban Bayramı'nın ardından yeniden başlatılacak. İş sağlığı ve güvenliği açısından yerinde incelemesi yapılamayan kurumlarda da 1 Haziran'dan itibaren denetimlere başlanacak.

Kamu personeline idari izin verilmesini ve esnek çalışma modellerine geçişi öngören düzenlemeler vaka sayılarına göre Ramazan Bayramı'nın ardından gözden geçirilecek.

Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri ödemelerinin takvime uygun şekilde 1 Temmuz'dan itibaren devam ettirilmesi de öngörülüyor. Ara verilen mesleki eğitim kurslarındaki eğitimlere de Ağustos'tan itibaren başlanması planlanıyor.

Çalışma hayatında belirlenen takvimin illerdeki ve sektörlerdeki vaka sayılarının durumuna göre olası salgın riskini önlemek için güncelleneceği ifade ediliyor. 

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.