Engin Altay: Soylu, gene baltayı taşa vurdu

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanının terör örgütü üyeliğinden gözaltına alınmasına ilişkin "Bu kadın, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile İBB'nin ortak projesi kapsamında bir proje firmasında çalışıyor, maaşını da ILO'dan alıyor. Soylu daha dikkatli ol, buradan sana ekmek yok." dedi.
Murat Saltan
|
28 Nisan 2022, Perşembe - 15:59
Engin Altay: Soylu, gene baltayı taşa vurdu

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplantısı düzenlendi.

Altay, "İBB çalışanının terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı" şeklindeki haberlere ilişkin soruyu şöyle cevapladı:

"Soylu, gene baltayı taşa vurdu. Bu kadınla ilgili gözaltı kararı var. Kadın raporlu, evine gidilmiyor, çalıştığı yere gidince gözaltına alınıyor. Hükümette bir tarz değişikliği var, gözaltılar eskiden sabaha karşı yapılırdı, şimdi belediyelerde yapılıyor. Buna sevinsek mi, üzülsek mi bilemedim. Bu kadın, İBB'den beş kuruş para almıyor. Bu kadın, ILO ile İBB'nin ortak projesi kapsamında bir proje firmasında çalışıyor, maaşını da ILO'dan alıyor. Soylu daha dikkatli ol, buradan sana ekmek yok. Terörist arıyorsan önce kendi etrafındakilere bak, uyuşturucu baronlarına bak. Soylu kendi albümüne baksa epey terörist bulur."

"Hayal kırıklığı yarattı"

TBMM'nin Ramazan Bayramı dolayısıyla çalışmalarına ara verdiğini anımsatan Altay, emeklilerin bayram ikramiyesi artışı, asgari ücretlilerin ücret zammı ve sağlık çalışanlarının beklentilerinin karşılanmadığını ve hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Altay, iktidarın millete bayram tadında bayramı çok gördüğünü de savundu.

"Kavala ve 7 arkadaşı masumiyet karinesinden yararlanır"

CHP Grup Başkanvekili Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iş insanı George Soros ile fotoğraflarını göstererek "Türkiye'de Soros ile en çok görüşen Erdoğan'dır. Erdoğan, millete 'Sorosçu' diye çamur atacağına Soros ile bu masada ne konuştun, onu söyle." dedi.

İlk derece mahkemesinin kararının nihai olmadığını, iç hukuk yollarının tükenmediğini ve son aşamada AİHM'ye gidilebileceğini kaydeden Altay, "İç hukuk bakımından Anayasa Mahkemesi kararına kadar Osman Kavala ve 7 arkadaşı masumiyet karinesinden yararlanır, suçları sabitlenmemiştir. Bunu bilmeyen bir kafa Türkiye'yi yönetebiliyor." sözlerini sarf etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kumpas davalarının yönetmeni olduğunu ileri süren ve bu davaların savcısı olduğunu söylediğini aktaran Altay, "Erdoğan, bir level atladı. Gezi davasında savcılıkla yetinmedi; hem savcısı hem hakimi rolünü üstlendi." görüşünü savundu.

13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını eleştiren Altay, "25 Nisan Pazartesi, kara pazartesidir. Pazartesi günü 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sarayda alınan bir kararı okudu. Kimse kusura bakmasın. Herkes bilsin, Gezi kriminalize, terörize edilemeyecektir. Erdoğan, bir an önce gezi kabusundan uyanmalıdır." diye konuştu.

Devlet Bahçeli'ye tepki

CHP'li Altay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na "kavga" sözleri nedeniyle yönelttiği eleştirilerin sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Sayın Genel Başkan 'Kavgayı, vatanı satanlara karşı vereceğim.' dedi. Sayın Bahçeli, kendisini vatanı satmış gibi mi hissediyor, merak ediyorum. Sayın Genel Başkanı'mızın hedefi belli; Süleyman Şah Türbesi'ni kaçıran, Türkiye'nin onurunu Suudi Arabistan Konsolosluğuna gömen, Tank Paleti Fabrikası'nı Katar'a satan, devleti soyan kafadır. Sayın Bahçeli'nin bu suçları işlediğine dair bende bir şey yok, üstüne alınmasına gerek yok. Hırsızlarla kavga etmek, helalleşmenin önünde engel değildir. Bilakis helalleşmeyi güçlendirir."

https://www.ankaramasasi.com/haber/1459832/engin-altay-soylu-gene-baltayi-tasa-vurdu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.