Tahliye edilen Metin Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı

Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye edilen Metin Gürcan hakkında yapılan itirazı kabul etti. Metin Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı verildi.
Ankara Masası
|
12 Mayıs 2022, Perşembe - 16:33
Tahliye edilen Metin Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan "casusluk" suçundan müebbet ve 35 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı davada tahliye edilmişti.

Ancak Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye edilen Metin Gürcan hakkında yapılan itirazı kabul etti.

İtiraz sonrası, Metin Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya casusluk amacıyla temin etme' suçundan yürütülen soruşturma kapsamında yargılanan ve 26 Kasım'da İstanbul'daki evinde gözaltına alınan Gürcan'ın tahliye haberini avukatı Yusuf Şahin: “Müvekkilim Metin Gürcan Tahliye olmuştur. Gözümüz Aydın olsun” ifadeleriyle duyurdu.

Ne olmuştu?

Metin Gürcan, 29 Kasım 2021'de para karşılığında "Türkiye'nin bazı ülkelerde konuşlu askeri birlikleri", "Afrin Operasyonu öncesi yaşananlar", "Türkiye'nin Libya ve Suriye'deki etkinliği", "insansız hava araçlarını ihraç etmek isteyen ülkeler", "S-400'lerin konumlandırılması" ile "PKK elebaşlarının konumlarının belirlenmesine yönelik saha çalışmaları" gibi bilgileri yabancı diplomatlara aktardığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Gürcan hakkında hazırlanan iddianamede Gürcan'ın, "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri, casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama" suçundan müebbet, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme" suçundan ise 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1495039/tahliye-edilen-metin-gurcan-hakkinda-yeniden-tutuklama-karari
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.