Karadeniz'in rengi değişti

İstanbul Arnavutköy'deki Karaburun Sahili'nde, denizin reni turuncu ve kızıla boyandı. İhbar üzerine bölgeye gelip denizden numuneler alan ekipler, renk değişiminin sebebinin "alg patlaması" olabileceğini kaydetti.
Murat Saltan
|
14 Mayıs 2022, Cumartesi - 10:15
Karadeniz'in rengi değişti

Arnavutköy'deki Karaburun Sahilinde, deniz suyunun rengi bölüm bölüm turuncu ve kızıla döndü.

Çevredekiler denize boya döküldüğünü sanarak durumu yetkililere bildirdi.

Denizden numuneler alındı

İhbar üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü'ne bağlı çevre mühendisleri ve laboratuvar ekipleri geldi. Ekipler, denizden numuneler aldı.

Alınan numuneler Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi gemisine gönderildi.

Değişimin nedeni, tek hücreli organizmaların aşırı derecede üredikten sonra toplu halde su yüzüne çıkmalarıyla yaşanan alg patlaması olarak tahmin edilirken kesin neden incelemenin ardından netleşecek.

"Müsilaja benzemiyor"

Çevre Denetim Daire Başkanı Barış Ecevit Akgün, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi gemisinde yapılacak analizler sonucunda renk değişiminin nedenini açıklayacaklarını belirterek, şunları söyledi:

"Denizden aldığımız numunelerin müsilaj, alg patlaması veya polen kaynaklı bir renk değişimi olup olmadığına ilişkin TÜBİTAK tarafından gerekli analizlerin yapılmasını sağlayacağız. Geçtiğimiz yıl görmüş olduğumuz müsilaj etken bakterisine benzemiyor. Polen veya alg patlamasından kaynaklı olabilir.

Yapmış olduğumuz analizlerde azot ve fosfor yükünün devam ettiğini gördük. Besin tozu olarak adlandırdığımız azot ve fosforun suda mevcudiyeti bakterilerin de artmasına biyolojik üretimin devam etmesine neden oluyor. Dolayısıyla müsilaj etken bakterisi mi ya da alg mi ancak analizler sonucu tespit edeceğiz."

https://www.ankaramasasi.com/haber/1498919/karadenizin-rengi-degisti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.