ABD'de siyahi genci yumruklayan polis idari izne çıkarıldı

ABD'nin Louisiana eyaletinde polislerin siyahi bir genci gözaltına aldıkları sırada uyguladıkları şiddetin videosu ortaya çıktı.

aa
Kaynak aa:text:20200909:22402864
YAYINLAMA
09 Eylül 2020 13:02
GÜNCELLEME
09 Eylül 2020 17:38
ABD'de siyahi genci yumruklayan polis idari izne çıkarıldı
aa
Kaynak aa:text:20200909:22402864

Yetkililer, Louisiana'da siyahi bir çocuğu gözaltına alırken yumruklayan polisin idari izne çıkarıldığını, beraberindeki iki polisin de geçici olarak rutin görevlerden çekildiğini duyurdu.

Lafayette Emniyeti Sözcüsü Çavuş Wayne Griffin, basın açıklamasında, cumartesi akşamı bir bovling salonunun dışındaki otoparkta silahlı bir kişi olduğuna dair ihbar aldıklarını söyledi. 

Polislerin olay yerinde ihbardaki tarife uygun birini bulamayınca bölgeden ayrıldığını anlatan Griffin, yarım saat sonra trafik çevirmesi için aynı bölgeye giden ekiplerin bu kez tarife uygun bir çocuk gördüklerini belirtti.

Griffin, çocuğun polisin üzerinde silah araması yaptığı sırada sorun çıkarmadığını dile getirdi.

Bu sırada başka bir çocuğun, polislerin yanına "yaklaşmış olabileceğini" ve "kişisel alanlarına girdiğini" kaydeden Griffin, konunun daha sonra "fiziksel boyuta" taşındığını söyledi.

Griffin, çocuğun, gözaltına alınmaya direnmek ile bir memura vurmak suçlamalarından gözaltına alındığını belirtti.

Sosyal medyaya yansıyan görüntüler

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, çocuğun bir polise yaklaştığı ve bunun üzerine polisin, "Çekil üstümden" diye bağırarak çocuğu iki kere ittiği görülüyor.

Bir başka videoda da iki polisin, çocuğu yere bastırdığı diğer polisin de yumruk attığı, daha sonra da kelepçelenen çocuğun polis arabasına bindirilmesi dikkati çekiyor.

Olayda bahsedilen 16 yaşındaki ikizler

Gözaltına alınan çocuğun ailesinin avukatı Ronald Haley, basına yaptığı açıklamada, cumartesi günü yaşanan olayda anılanların 16 yaşındaki ikizler olduğunu ifade etti.

Olayla ilgili daha fazla bilgi talep ettiğini vurgulayan Haley, polis kamerası görüntüleri ve 911 çağrı kaydının paylaşılmasının gerektiğinin altını çizdi.

"Bunlar çocuk. Tehdit değiller"

Haley, "Bunlar çocuk. Tehdit değiller. Bunlar ahlaken ve yasal olarak çocuklar. Korunmalılardı." dedi.

Yerel medya da, olay yerinde ve çocukların üzerinde silah bulunmadığı belirtildi.

Louisiana polisi bir siyahiyi öldürmüştü

Lafayette kentinde 21 Ağustos'da polis bir siyahiyi vurarak öldürmüştü.

Louisiana eyalet polisi, memurların bir markette bıçakla kargaşa yarattığı için yaya takip ettiği 31 yaşındaki Trayford Pellerin'in elinde bıçakla başka bir dükkana girmeye çalışması üzerine vurulduğunu açıklamıştı.

Pellerin'in ölümü üzerine bölgede protesto gösterileri düzenlenmişti.


Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.