Burcu Çetinkaya,''Sakin kalırsanız o kadar başarılı olursunuz''

Türkiye'nin tek kadın Milli Ralli Pilotu Burcu Çetinkaya, ''Yaşam'' programında yarış sırasında yaşadığı deneyim, tecrübelerini ve hayata dair görüşlerini paylaştı.
Onur Çetinkaya
|
14 Haziran 2022, Salı - 16:34
Burcu Çetinkaya,''Sakin kalırsanız o kadar başarılı olursunuz''

Milli Ralli Pilotu Burcu Çetinkaya,  Ankara Masası Yaşam Programında Gaye Derekaya'ya konuk oldu.

''Yarışlara 2005 yılında başladım''

2005 yılında pist pilotu olarak mesleğe başladığını söyleyen Burcu Çetinkaya,tecrübe kazandıktan sonra Serdar Bostancı'nın düzenlediği ''Ralli Cup'' ile birlikte ralli pilotluğuna geçtiğini anlattı.

''Ralli Pilotluğu için aylarca hazırlandım''

Ralli pilotluğunun zorluğuna dikkat çeken tecrübeli pilot,''Sevgili Volkan Işık ile hazırlanabilmek için yaklaşık 6 aylık antrenmanları destekleyecek bir program çıkardık, bu şekilde ralliye başlamış olduk.'' dedi.

''Bundan sonra umarım kadın pilot olur''

Çetinkaya,''Avrupa Ralli şampiyonası, Dünya Ralli Şampiyonası'nda Türkiye'yi  temsil eden olmadı. Bundan sonra umarım olur'' diyerek kadınların otomobil sporlarına yönelmesi temennisinde bulundu.

Kadın yarışçıların her türlü imkan ve şartlarda yarıştığını söyleyen milli pilot, uluslararası yarışlarda kadınların, erkeklerle aynı kulvarda rekabet ettiğini dile getirdi.

''Yarışta ve trafikte sakin olunması gerekir''

Çetinkaya, başarılı bir pilot olmak için sakin ve hızlı reflekslerin olması gerektiğini belireterek "Otomobilin içinde sakin kalırsanız, kendinizden emin hareketlerde bulunursanız o kadar başarılı olursunuz.Trafikte de sakin olunmalı  ülkemizde maalesef her gün 10 kişi vefat ediyor trafik kazalarında.Bu senede üç binin üzerinde demek. Üç binin üzerinde ölüm çok ciddi bir sayı'' diye söyledi.

Start öncesi heyecanlandığını anlatan pilot, Belçika'da yaşadığı kazada ise çok korktuğunu itiraf etti.

''Beyaz ile yaptığım kaza keyifli bir anı olarak kaldı''

Beyazıt Öztürk ile yaşadığı kazayı anlatan Çetinkaya,''Orada ikimizde panikledik,onun paniği daha yaşamadığı bir şey,benim korkumda haftaya yarışın olmasıydı.İyi ki olmuş şimdi çok başarılı bir test sürüşü mü yapmayı yoksa o kazayı yapmayı mı diye sorsalar gerçekten o kazayı yapmak isterdim.Çok keyifli bir anı olarak kaldı.'' ifadelerini kullandı.

''Türkiye'de ralli sporu geçmiş yıllarda daha iyi yerlerdeydi''

Burcu Çetinkaya,''Ralli aşkının çocukluk yaşlarda başladığını,yarışlarında ise bunu çok fazla göremediğini söyledi.

Çetinkaya,''Emre Yerlici ve İskender Atakan'ın kapıştığı kıyasıya mücadelesini izlemeye gitmiştim,gerçekten seyircilerin heyyecanını müthişti.Yarışırken Finlandiya'daki seyircilerde gördüm.Türkiye'de İstanbul yarışında kısmen gördüm,eskisi gibi o heyecanı göremiyoruz'' dedi.

''Gazetecilik yolculuğum biraz mecburi başladı''

Gazeteciliğe de adım atan Çetinkaya,'' işten sonra nasıl bir iş yapabilirim derken medya ile yolum kesişti ve bir otomobil programı teklifi geldi.6 yıl boyunca ''Araba Sevdası'' isimli bir program sundum. Daha sonra gazetelerde otomobil sayfası hazırlamaya başladım.'' diye ifade etti.

''Yardım yaparken mutlu oluyorum''

İnsani yardım yaparken mutlu olduğunu söyleyen Rallici,''Çok küçük bir katkıda bulunmuş olabilirim ama onlar bana daha çok katkıda bulundular.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1581580/burcu-cetinkayasakin-kalirsaniz-o-kadar-basarili-olursunuz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.