Pösteki : "2018'den beri Cumhur İttifakı'nın oy kaybı yüzde 20'ye yaklaştı"

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet S. Pösteki, ekonomiden dolayı iktidardan kaçan ciddi bir seçmen grubu olduğunu belirterek, "Ekonomik konuda muhalefete güven duyarsa insanlar, seçmenler oraya eğilim göstermeye başladılar ve devam edecektir. Bu da AK Parti'nin daha da erimesine neden olacaktır" dedi.
Ecem Çetin
|
20 Haziran 2022, Pazartesi - 13:47
Pösteki : "2018'den beri Cumhur İttifakı'nın oy kaybı yüzde 20'ye yaklaştı"

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet S. Pösteki, Ankara Masası Gündem Özel'de Genel Yayın Yönetmeni Fatih Atik'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Seçmenin ekonomi ile ilgili iktidar ve muhalefete karşı bir güvensizliği olduğunu aktaran Pösteki, ekonomi kaynaklı iktidardan kaçan çok sayıda seçmen grubu olduğunu söyledi. 

Ekonomik konuda seçmenin muhalefete güven duymaya başladığını belirten  Pösteki "Bu da AK Parti'nin daha da erimesine neden olacaktır" dedi. 

"Ekonomi ile alakalı bir güvensizlik var"

Pösteki ,"Ekonomi ile alakalı bir güvensizlik var. İktidara ve muhalefete karşı. Muhalefet bu konu ile alakalı her ne kadar çalışmalar yapıyor gibi görünse de, bunu tam olarak insanlara anlatamıyorlar. Bu güvensizliğe yol açıyor. Ekonomiden dolayı iktidardan kaçan bir seçmen grubu var mı diye sorarsanız bu oldukça fazla. Ekonomik konuda muhalefete güven duyarsa insanlar, seçmenler oraya eğilim göstermeye başladılar ve devam edecektir. Bu da AK Parti'nin daha da erimesine neden olacaktır diye görülüyor sahada. " ifadelerini kullandı. 

"Seçmenin tek derdi ekonomi değil"

Seçmenin tek meselesinin ekonomi olmadığını söyleyen Pösteki, "Bir kaç tane ana unsuru var. Ekonomi, adalet, özgürlük endişesi, eğitim, yargı gibi bir sürü mesele var. " dedi. 

"Yaptığımız çalışmalarda ekonomi açık ara öne çıkıyor" 

Cumhur İttifakının 2018'den bu yana yüzde 20'ye yakın oy kaybının olduğunu vurgulayan  Pösteki, Millet İttifakı'nın oylarında artış olduğunu söyledi. 

Pösteki sözlerini şöyle tamamladı: 

 "Yaptığımız çalışmalarda her zaman vatandaşa çözüme kavuşmasını istediğiniz başlıca problemler nelerdir diye soruyoruz. Açık ara ekonomi önce çıkıyor. İktidar ekonomik anlamada düzetmeler yapabilir. Bu iktidarın oy kaybını biraz olsun hafifletebilir. Ama iktidarın tüm oy kaybını kapatacak bir durum değil. Cumhur İttifakı'nın 2018'den bu yana yüzde 20'ye yakın bir oy kaybı olduğunu saptıyoruz. Sadece bizim verilerimizle değil bir çok kurumsal araştırma şirketinin verilerinde bu şekilde. Aynı şekilde Millet İttifakı'nın 10 puan üzerinde İYİ Parti, CHP'yi kastediyorum. 10 puandan fazla oylarını arttığını görüyoruz." 

https://www.ankaramasasi.com/haber/1592852/posteki--2018den-beri-cumhur-ittifakinin-oy-kaybi-yuzde-20ye-yaklasti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.