Anket! Vatandaşa Türkiye'nin en büyük sorunu soruldu

Kamuoyu araştırma şirketi ASAL, 26 şehirde yaptığı anketin sonuçlarının yayımladı. Katılımcıların %76.3'üne göre en büyük sorun "ekonomik sıkıntılar". Vatandaşların %30.8'i ekonominin AK Parti tarafından düzeltebileceğine inanıyor.
Mevlüt Peker
|
21 Haziran 2022, Salı - 13:16
Anket! Vatandaşa Türkiye'nin en büyük sorunu soruldu

ASAL Araştırma, 7-14 Haziran tarihlerini kapsayan 1 hafta boyunca 26 şehirde vatandaşlara "Sizce bugün Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?" sorusunu yöneltti. Katılımcıların %76.3'ü "ekonomik sıkıntılar" derken, "Türkiye'nin sorunlarını hangi siyasi parti çözer?" sorusuna ise %30.8'i "AK Parti", %26.5'i ise "Hiçbiri" cevabını verdi.

ASAL Araştırma, 7-14 Haziran 2022 tarih aralığında Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illerini kapsayan 26 şehirde yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara iki önemli soru yöneltti: "Sizce Türkiye'nin bugün en büyük sorunu ne?", "Türkiye'nin problemlerini hangi siyasi parti çözer?"

Türkiye'nin en önemli sorunu: Ekonomik sıkıntılar

Ankete katılanların %76.3'ü Türkiye'nin en önemli probleminin "ekonomik sıkıntılar" olduğunun altını çizdi. İkinci sırada %7.5 ile "işsizlik", üçüncü sırada %3.0 ile "mülteciler", dördüncü sırada ise %2.8 ile "eğitim" yer aldı.

Türkiye'nin sorunlarını hangi parti çözer?

Birinci soruyla bağlantılı olarak sorulan ikinci soruda ise "Türkiye'nin sorunlarını hangi siyasi parti çözer?" denildi.

Bu soruya katılımcıların %30.8'i AK Parti, %26.5'i ise Hiçbiri yanıtını verdi. Cevaplardan üçüncü sırada %21.4'le CHP, dördüncü sırada %7.5'le İYİ Parti, beşinci sırada %5.2'yle HDP, altıncı sırada %2'yle MHP, yedinci sırada %0.8'le DEVA Partisi yer aldı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1596091/anket-vatandasa-turkiyenin-en-buyuk-sorunu-soruldu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

Yorumunuz İletilmiştir.
Sezen yıldız
27 Ağustos 2022, 22:29
En büyük sorun çalışmak insanlarin her saati çalışmak oldugundan sosyal hayati olmuyor yorgunluktan gergin oluyor anne emzikli bebegini bile birakip calismak zorunda cunku tek maaş yetmiyor bari emeklilik yasi aza indirilsin hic olmazsa bayanlara onceden 45 yasinda emekli olundugunu biliyorum