Bozdağ, "Haksız tahrik konusunun tartışmaya açılmasında fayda görüyorum''

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, son günlerde tartışmalara neden olan haksız tahrik konusunun yeniden tartışılması gerektiğini belirtti.
Onur Çetinkaya
|
23 Haziran 2022, Perşembe - 14:19
Bozdağ, "Haksız tahrik konusunun tartışmaya açılmasında fayda görüyorum''

Muğla'da, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i boğduktan sonra varile koyup, yakan Cemal Metin Avcı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ceza 'haksız tahrik'le 23 yıla indirildi.

Bozdağ'dan 'haksız tahrik'e ilişkin yeni açıklama geldi.

"Tartışmaya açılmasında fayda görüyorum"

Yargıtay'ın  Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi Ulusal İçtihat Forumu''nda konuşan Bakan Bozdağ,"Haksız tahrik konusunun tartışmaya açılmasında fayda görüyorum, canavarca hisle öldürme suçunda uygulanmalı mı uygulanmamalı mı sorusunu kamuoyunun dikkatine sunuyorum" dedi.

''Benimde vicdanımı sızlattı''

Bozdağ,'' Son tartışılan konuda elbette insan olarak benim de eminim ki pek çok kimsenin de vicdanı sızlamıştır ama hukuk, hukuk uygulamaları, vicdanların Anayasa, kanun, hukuk ve dosya ile bağlı olduğunu da Anayasa'mızın 138'inci maddesi amirdir. Bizim vicdanlarımız, elbette Anayasa'mıza, kanunlarımıza, hukukumuza ve dosyaya bağlı olarak hareket etmek ve bu çerçevede vicdani kanaatlerimizle hareket etmek her hukuk görevi yapanın ayrılmaz bir vazifesi olduğunu buradan bir kez daha ifade etmek isterim.'' ifadesini kullandı.


https://www.ankaramasasi.com/haber/1599253/bozdag-haksiz-tahrik-konusunun-tartismaya-acilmasinda-fayda-goruyorum
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.