TTB ve 81 il Barosu'ndan ortak çağrı: "Durdurun"

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
19 Mayıs 2020 17:16
TTB ve 81 il Barosu'ndan ortak çağrı: ''Durdurun''
HM
Haber Merkezi Editör

Türkiye Barolar Birliği ve 80 il barosu, baro ve seçim sistemine yönelik değişiklik girişimlerinin durdurulmasını istedi

Türkiye Barolar Birliği ve 80 il barosu, baro ve seçim sistemine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmadıklarını belirterek, bunun durdurulması çağrısı yaptı.

Türkiye Barolar Birliği ve 80 il barosu, bugün yapılan toplantı sonrası ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, Türkiye'nin aylardır korona virüsü salgınıyla, ekonomik ve toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele ettiğine dikkat çekildi.

"Özelde ise Avukat meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar tahammül edilmez boyutlara ulaşmıştır." vurgusu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ülkemizin ve mesleğimizin önceliği bu sorunların çözümüne çaba sarf etmektir. Bu nedenle Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz. İleride, Avukatlarımızın ve Barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl  muhatap, Barolar ve TBB olmalıdır. Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 Baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır."

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.