DP Genel Başkanı Gültekin Uysal: “Sahte kabadayı misali yine çark ettiler”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine destek vermesine tepki gösterdi. Uysal, “Sahte kabadayı misali yine çark ettiler” dedi.
Ersin Küçükbarak
|
30 Haziran 2022, Perşembe - 18:33
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal: “Sahte kabadayı misali yine çark ettiler”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine Türkiye’nin destek kararını değerlendirdi.  

NATO ülkeleri arasında terörün tanımı konusunda tam bir mutabakat sağlanamadan İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine peşinen destek verildiğini belirten Uysal, bunu “Erdoğan’ın Türkiye’den ziyade kendini merkeze koyduğu dış politikasının son örneği” olarak niteledi.

Uysal, yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Sahte kabadayı misali yine çark ettiler” “Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış politikayı iç siyasette hamaset ve popülizm arasına hapsedip şahsi zafiyetlerinin milli güvenlik açığına dönüşmesi ve ekonomi başta olmak üzere her sahada sıkışınca ‘dış politika husumetle yapılmaz’ diyerek, ‘sahte kabadayı’ misali tıpkı BAE, İsrail ve son olarak Suudi Arabistan ile olduğu gibi yine çark etti.”
 

“Zannettik ki dış politikada bir nefes sahası oluşturacaklar” 

"Zannettik ki; Sayın Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müzakereleri üzerinden ‘kriz yaratarak’ başta ABD ve diğer ittifak üyeleri ile uzun zamandır yaşanan yapısal problemlerde AKP eliyle ‘değerli yalnızlığa’ sıkışan ülkemiz için bir nefes sahası oluşturacak! Zannettik ki; Erdoğan bu hamlesi ile F-35 projesine Türkiye’yi tekrar dahil edecek! Zannettik ki; kaçak PKK, FETÖ ve diğer terör örgütleri yöneticilerinin Türkiye’ye iadeleri konusunda somut taahhütler alacak! Zannettik ki; Suriye’de, AKP’nin rejim değişikliği politikasıyla ortaya çıkan iktidar boşluğu sonucu, fiilen bir “PKK devleti” kurulması eşiğine getiren PKK/PYD’ye ABD’nin desteğinin kesilmesi sağlanacak! Oysa bu hususların hiçbirinde bir ilerleme kaydedilmediği anlaşılıyor.”

 “NATO müttefiklerimizle terörizmin tanımı konusunda mutabakat sağlayamadık”

“ İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye, İsveç ve Finlandiya liderlerinin huzurunda 28 Haziran 2022 tarihinde Madrid’te imzalanan “Üçlü Muhtıra”da, “terörizmin tüm biçim ve tezahürleri ile mücadelede tam dayanışma ve işbirliği” söz konusu edildi. Ancak biliyoruz ki; uzun yıllardan beri NATO müttefiklerimizle terörizmin tanımı konusunda mutabakat sağlayamadık. Yanı sıra bugüne kadar konuyla ilgili girişimlerimize Türkiye’yi tatmin edici bir tutum da sergilenmemiştir.

“Türkiye iç politikasına yönelik fotoğraf vermek uğruna veto kaldırıldı”

Üçlü Muhtıra’da “tarih belirtilmeden” sadece “taahhüt şeklinde” ifade edilen hususlara ilişkin henüz somut adımlar atılmadan, “NATO Madrid Zirvesine İsveç ve Finlandiya’nın davet edilmesine Türkiye’nin peşin destek ifadesi”, AKP’nin / Erdoğan’ın Türkiye’den ziyade kendini merkeze koyduğu dış politikasının son örneğidir. ABD tarafından, “Türkiye olumlu bir tavır geliştirmediği takdirde ABD Başkanı Biden ile bir görüşme olamayacağı” üstü örtülü bir şekilde ifade edildi. Bunun üzerine, Türkiye iç politikasına yönelik fotoğraf vermek gibi düşük profilli bir amaç uğruna veto kaldırıldı.”

“Ahbap çavuş ilişkisi pazarlıklar Türkiye’nin menfaatine hizmet etmedi”

“ Sonuç olarak diyebiliriz ki; Rahip Bronson, Deniz Yücel, Cemal Kaşıkcı ve pekçok olayda olduğu gibi, iktidarın ‘ahbap çavuş ilişkisi’ ile yaptığı pazarlıklar, ne Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletinin menfaatine ne de uluslararası politikada bir evrensel değer ve prensibe hizmet etmemiştir.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/1619850/dp-genel-baskani-gultekin-uysal-sahte-kabadayi-misali-yine-cark-ettiler
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.