Dışişleri'nden Yunanistan'a tepki

Dışişleri Bakanlığından, Yunanistan parlamentosunda Batı Trakya’daki Müftülüklere yönelik kabul edilen yasal düzenlemeye tepki gösterilerek "Yunanistan’ın Müftülükleri, BTTA’nın iradesi hilafına tamamen kendi yönetimi altına almaya çalışması kabul edilemez bir durumdur. Yunanistan’ı uluslararası Lozan Barış Antlaşması ve diğer ilgili anlaşmalardan kaynaklanan ahdî yükümlülüklerini yerine getirmeye ve BTTA’ya yönelik baskı ve sindirme politikalarına son vermeye davet ediyoruz" denildi.
Murat Saltan
|
04 Ağustos 2022, Perşembe - 10:33
Dışişleri'nden Yunanistan'a tepki

Dışişleri Bakanlığından, Yunanistan'ın Batı Trakya’daki müftülüklere yönelik kabul ettiği yasal düzenlemeyle yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklama Lozan Barış Antlaşması'nda teminat altına alınan hak ve özgürlüklerin ihlâl edildiğini belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

" BTTA Danışma Kurulu’nun açıklamasını bütünüyle destekliyoruz"

"Batı Trakya Türk Azınlığının (BTTA) temsilcileriyle istişare edilmeden hazırlanan bu yasal düzenleme, BTTA’nın kendi seçtiği Müftüleri ve dolayısıyla BTTA’nın iradesini ve din özgürlüğünü bir kez daha yok saymaktadır. Bu çerçevede, sözkonusu yasal düzenleme hakkında BTTA Danışma Kurulu’nun dün yaptığı ve soydaşlarımızın haklı tepkisini yansıtan açıklamayı bütünüyle destekliyoruz.

Lozan Barış Antlaşması’nın 40’ıncı maddesi, BTTA’ya kendi dinî, eğitim ve hayır-sosyal kuruluşlarını kurma, idare etme ve kontrol etme hakkı tanımaktadır. Yunanistan’ın ahdî yükümlülükleri hilafına bu hakkı ihlâl etmesi, geçmişte AİHM kararlarıyla da tescil edilmiştir.

"Kabul edilemez bir durum"

Yunanistan’ın BTTA’ya Müftülerini seçme, Müftülüklerini yönetme ve yapılandırma konusunda gereken desteği ve kolaylığı sağlaması gerekirken, Müftülükleri, BTTA’nın iradesi hilafına tamamen kendi yönetimi altına almaya çalışması kabul edilemez bir durumdur.

Bu yasal düzenlemeyle Yunanistan, soydaşlarımızın uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınmış dinî alandaki hak ve özgürlüklerini ihlal etmeyi sürdürerek, Müftülük kurumunu Yunan devletinin kontrolünde bir yapıya dönüştürmeye çalışmaktadır. Türkiye, ülkesindeki gayrimüslim azınlıkların dinî kurumlarının işleyişine ve liderlerinin seçilmesine bu tür baskıcı yasalarla ve uygulamalarla müdahale etmemektedir.

"Baskı ve sindirme politikalarına son vermeye davet ediyoruz"

Yunanistan’ı bir kez daha uluslararası hukuka saygı göstermeye, Lozan Barış Antlaşması ve diğer ilgili anlaşmalardan kaynaklanan ahdî yükümlülüklerini yerine getirmeye ve BTTA’ya yönelik baskı ve sindirme politikalarına son vermeye davet ediyoruz.

Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da, soydaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz."

http://www.ankaramasasi.com/haber/1692957/disislerinden-yunanistana-tepki
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.