Elif donörüyle tanışmak istedi, acı mektupla sarsıldı

Adana’da 8 yaşındaki lösemi hastası Elif, ilik nakli sonrası sağlığına kavuşunca ilk işi “kahramanım” dediği donörüne mektup yazmak oldu. Elif, mektubuna kahramanının ağabeyinden gelen cevapla yıkıldı: Kardeşim vefat etti!
Mevlüt Peker
|
05 Ağustos 2022, Cuma - 10:57
Elif donörüyle tanışmak istedi, acı mektupla sarsıldı

Adana’da 2 sene önce yüzünde kırmızı noktalar ve bacaklarında morluk oluşan 8 yaşındaki Elif Ayça Arık’a lösemi teşhisi konuldu. Kemoterapi sırasında saçları dökülen minik kız için ilik nakli sonucu alındı. 9 donörden alınan örneklerde kemik iliği uyuşması yüzde 100 çıktı. En uygun kök hücre bağışçısından alınan ilik, Elif’e nakledildi.


Hızla iyileşen Elif, hayata tutunmasına vesile olan “süper kahramanı” ile tanışmak istedi. Donöründen alınan ilikle hayata tutunan Elif Ayça Arık, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi aracılığıyla hiç görmediği, ismini dahi bilmediği donörü için çizdiği resmi gönderdi. Mektubuna cevap bekleyen ancak 3 ay boyunca cevap alamayan minik Elif’e, donörünün ağabeyi imzalı bir mektup geldi.

“Kardeşim seni göremeden vefat etti”

Donörün ağabeyinin yazdığı, Elif’in gözyaşlarına boğulmasına neden olan mektupta şöyle deniliyordu:

“İyi mi söylenir, iyi mi izahat yapılır bilemedim fakat kardeşim sizleri göremeden vefat etti. Sizden gelen ilk mektubu okuduğunda o denli sevinmişti ki bunu derhal bizimle paylaştı. Yüzündeki o heyecan gözümün önünden asla gitmiyor. Kardeşim, yaşamının baharındaydı. Keşke fakat keşke bu kaza yaşanmasaydı; sizler de onu tanıyabilseydiniz. Ben ve akrabalarım, sizi artık bizlerden biri olarak görüyoruz. Annem ve babam da sizlerle tanışmayı o denli fazlaca istiyorlar ki, evlatlarının acısını bir nebze de olsa bu şekilde dindirebilmeyi umuyoruz.”

Elif: Süper kahramanımın öldüğünü duyunca çok ağladım

“Her ne kadar onu tanımasam da onu çok seviyorum” diyen ve donöründen “Süper kahramanım” diye söz eden Elif Ayça Arık, “Öldüğünü duyunca fazlaca üzüldüm, fazlaca ağladım. Şu anda karşımda olsaydı ona sıkı sıkıya sarılıp, teşekkür ederdim” ifadelerini kullandı.

Anne: Birbirimize sarılıp ağladık

Elif’in annesi Betül Demirbaş ise kızının mektubuna cevap geldiğinde neler yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Kızıma ilik nakli yapıldığı ilk günden beri donör için hep çok teşekkür ediyordum. Kızıma hayat verdiği için onunla tanışmak istedik. Direkt temas kuramadığımız için yetkililer vasıtasıyla kızımın yaptığı resmi onlara gönderip tanışmak istedik. Ancak cevap gelmedi. Daha sonra tekrar mektup geldi. Bu mektuba bir süre sonra gelen cevapla yıkıldık. Günlerce ağladım. O bir can verip gitti. Biz süper kahramanımız melek oldu diyoruz. O çok güzel bir şey yapıp daha 25 yaşında bu dünyadan melek olarak gitti. Mektubu aldığımda kızımla beraber birbirimize sarılıp ağladık. Gene de ailesine ulaşıp, onlara bir başsağlığı dileğinde bulunmak isterim. Aileyi arıyoruz. Tek talep ve arzumuz, onlara ulaşıp taziyede bulunmak, mezarına gidip dua etmek.”

Kendisinin de kök hücre bağışçısı olduğunu söyleyen anne Betül Demirbaş, herkesi kök hücre bağışı yapmaya davet ederek, “Belki verdiğiniz kök hücre Elif gibi bir kişiye can olacak.” dedi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1694514/elif-donoruyle-tanismak-istedi-aci-mektupla-sarsildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.