ABB’den kırsal kalkınmaya özel “KIRBİS Programı”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden (ABB) kırsal kalkınmaya özel hazırlanan KIRBİS Programı “Kırsal Hizmetler 4.0 Dijital Platformu” hayata geçirildi.
Mevlüt Peker
|
05 Ağustos 2022, Cuma - 15:00
ABB’den kırsal kalkınmaya özel “KIRBİS Programı”

Çiftçiye ve yerli üreticiye çeşitli destekler sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni bir projeyi daha uygulamaya koydu.

Daha önce çiftçilerin kullandığı Elektronik Başvuru Sistemini bir üst seviyeye çıkaran Ankara Büyükşehir Belediyesi, tarım ve üretime dair tüm bilgilere rahatlıkla ulaşılmasını sağlayacak, içerisinde uzaktan algılama teknolojisinden coğrafi bilgi sistemine, izleme takip ve kontrol panelinden elektronik talep toplamaya kadar çok sayıda içeriğin bulunduğu “Kırsal Hizmetler 4.0 Dijital Platformu’nu (KIRBİS)” çiftçilerle buluşturdu.

Ankaralı çiftçiler bilgisayar ya da mobil cihazlar aracılığıyla panel üzerinden küçükbaş-büyükbaş hayvan sayısı, arazi bilgileri, tarım ekipmanları gibi bilgileri sisteme girerek hibe başvurusu yapabilecek; ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesinden daha önce almış olduğu destekleri de görebilecek.

“ABB Türkiye’de bir ilke daha imza atmıştır”

KIRBİS uygulamasından çiftçiler; başvurularını, aldıkları hibeleri, hayvanlarını, arazilerini ve ekipmanlarını görüntülerken tüm işlemlerini Ankara Büyükşehir Belediyesi kontrolünde gerçekleştirerek takip edebilecek.

ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, Ankara'nın tarım envanterini çıkartabilecek ve bir müddet sonra da rekolte tahminlerini yapabilecek bir sistem kurduklarını belirterek, KIRBİS hakkında şu bilgileri aktardı: 

“Türkiye'de elektronik başvuru sistemi kullanan tek Büyükşehiriz. Elektronik başvuru sistemimizi değiştirdik. Çok daha farklı bir platform oldu. Bünyesinde coğrafi bilgi sistemleri, uzaktan algılama yöntemleri de bulunan elektronik talep toplama, izleme, takip ve kontrol sistemi olan yeni sisteme geçiyoruz. Bu sistemle beraber Ankaralı üreticilerimiz hangi ürünü talep ediyorsa sistem üzerinden talep edecek. Aynı zamanda bir yayın ve ünitesi oluşturduk. Üretici tarlasını iklim parametrelerini direkt olarak cep telefonunda görmeye başlayacak. Her parsel için yağış miktarı, toprak sıcaklığı, rutubeti, gelebilecek olan bir dolu tehlikesini erkenden uyarı sistemiyle cep telefonuna bir mesajla göndereceğiz. Bunun dışında yaptığımız yeni bir uygulamamız var. Bitki girişimini sistem üzerinden takip edeceğiz. Bitkilerde bir hastalık ya da zarar varsa bunu acil olarak yine cep telefonu üzerinden ada parsel ve ürün bazında üreticiye ulaştıracağız. Bunun bir versiyonunu da hayvancılık için yapıyoruz. Suni tohumlamayı ve hayvanların sağlık pozisyonunu kontrol edeceğimiz yeni bir modülü yazdık. Böylece tarımın bitkisel üretim, hayvansal üretim ve mekanizasyonunu takip eden Ankara'nın tarım envanterini çıkartan ve bir müddet sonra da rekolte tahminlerini yapabileceğimiz bir sistemi kurduk.”

“KIRBİS Sistemi tüm ilçelerdeki çiftçilere anlatılacak”

KIRBİS’in (Kırsal Hizmetler 4.0 Dijital Platformu) tanıtımı ve ilk eğitim programı Nallıhan ilçesinde gerçekleştirilirken, sistemle ilgili tüm ilçelerde çiftçilere eğitim verileceğini kaydeden Ahmet Mekin Tüzün sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İlk eğitim toplantısını Nallıhan da gerçekleştirmiş olduk. Bütün ilçelerimizde yerli üreticilerimizi toplayarak bu sistemi anlatmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda bir eğitim videosu hazırlıyoruz bunu da sosyal medya üzerinden ziraat odalarına, ilçe tarım müdürlüklerine, kooperatiflerimize de gönderip üreticiyi göstermelerini isteyeceğiz bir de belediyemizin sosyal medya hesaplarından bu videoyu paylaşacağız.”

Sunumlarla anlatılan KIBRİS Sistemi’ni dikkatle izleyen Nallıhanlı çiftçiler ise düşüncelerini şu şekilde paylaştılar:

-Ergun Tekin: “Toplantıyı oldukça faydalı bulduk. Belediyemizin verdiği kırsal desteklerden dolayı çok memnunuz. Bu sene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verdiği mazot desteğinden daha fazlasını ben Büyükşehir Belediyesinden aldım. Memnun olmamak mümkün değil. Daha önce lavanta desteği aldım ve ilk hasadımı yaptım. Çok teşekkür ederim.”

-Hasan Nail Aykul: “Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum. Verilen desteklerden faydalandım. Toplantıyı çok iyi buldum bundan sonra daha kolay telefonlarımızdan giriş yaparak işlemlerimizi halledebileceğiz. Çok teşekkür ederiz.”

-Erdoğan Açıksöz: “Belediyemizden çok memnunuz. Bize mazot desteği vermeseydi bu yıl ekim yapamayacaktık. Tohum ekemiyorduk, sıvı tohum bulamıyorduk. Bu toplantı çok faydalı oldu ve ara ara yapılmasını istiyoruz. Teşekkür ederim.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/1695000/abbden-kirsal-kalkinmaya-ozel-kirbis-programi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.