Elazığ'da sadece kadınlara özel kahvehane

Mersin'de yaşayan Ayşe Güral babasından kalan kahvehaneyi kadınlara özel kahvehaneye çevirdi.
Ankara Masası
|
19 Ağustos 2022, Cuma - 12:00
Elazığ'da sadece kadınlara özel kahvehane

Mersin'in Hal Köyünde yaşayan 55 yaşındaki Ayşe Güral, vefat eden babasından kalan kahvehaneyi değerlendirmek istedi.

Güral, kahvehaneyi sadece kadınların girebileceği şekilde yeniden açarak ilginç bir olaya imza attı. Kadınlara özel olan kahvehane yoğun ilgiyle karşılandı. 

Erkeklerin giremediği kahvehaneye gelen müşteriler her geçen gün artıyor. Kadınlar oyunlar oynayarak keyifli vakit geçiriyor. 

"Biraz farkındalık oluşturalım istedik" 

İHA'ya konuşan Ayşe Güral kahvehanenin babasından miras kaldığını söyleyerek,  "Burası bizim baba yadigarı yerimiz. Emekli olup geldikten sonra baba yadigarı yerimizin dumanı tütsün istedik ve açtık. 5 kardeşiz ve buranın ekmeğini yiyerek büyüdük. Babamın son kazandığı parayı bile tek tek tarihini yazdık cüzdanlarımızda uğur parası olarak saklıyoruz. Dumanı tütsün, ışığı yansın, illa para kazanalım değil. Zaten para döksen çok farklı şeyler olur ama elimizdeki imkanlarla ancak bu kadar yapabildik. Önceden erkek kıraathanesiydi burası, babam o şekilde işletiyordu. Hafif tadilatını yaptık. Biraz farkındalık oluşturalım istedik ve kadın kıraathanesi haline dönüştürdük. Şu an herkes çok memnun. Para kazanıyoruz, kazanmıyor değiliz. Ama en güzeli hep birlikte vakit geçiriyoruz. Köylülerimiz ve biz çok memnunuz. Dışarıdan ta Bursa’dan, İstanbul’dan ve Ankara’dan Elazığlı olup da köyüne gelenler ya işte bir Hal köyü varmış, bizi oraya götürün, orada kadın kıraathanesi varmış deyip özel olarak gelip okey oynayıp giden müşterilerimiz var. Biz eskiden babam çalıştırırken yemeğini getirir, uzaktan verir geri dönerdik. Şimdi çağ atladık, gelip kahvede okey oynuyoruz. Bu bizim için çok güzel bir duygu. Herkes şaşırıyor, odalara filan gittiğimizde 'Bu abla kim?' dediklerinde diyorlar ki Hal köyünün kahvecisi. Çok keyifli geçiyor. Tamam, zor derler eskilerin bir lafı var, erkekler bile en zor meslek derler kahveciliğe ama ben kadın olarak hiç zorlanarak çalıştırmadım. Tek sıkıntım eleman, o da çalışacak kimse yok." diye konuştu.

Yeri geliyor müziğimizi açıp halay çekiyoruz"

Kadınlar kahvehanesinin sık sık müşterisi olan  Pınar Özlem Durak çok güzel vakitler geçirdiğini dile getirerek şunları söyledi: "Mükemmel bir duygu. Herkes gayet mutlu, tatilimizi geçiyoruz burada. Oyun oynuyoruz, muhabbet ediyoruz. Yeri geliyor müziğimizi açıp halay çekiyoruz" diye konuştu. Burçin Kintar ise, "Başka yerde görmedik. Köyümüzün en harika olayı akşam özellikle serinde burada oturmak. Oyun oynamak, eğlenmek, sohbet muhabbet etmek hep çok güzel oluyor. Kadınlara özel bir yer. Erkekler yok, kafalar rahat. Herkes huzurlu, kimse kimseye karışmıyor. Eşlerimiz kendi kahvelerinde, bayanlar kendi kahvelerinde. Saat kaça kadar olursa olsun sıkıntı olmuyor, sohbet muhabbet etmeye devam ediyoruz.”


http://www.ankaramasasi.com/haber/1722761/elazigda-sadece-kadinlara-ozel-kahvehane
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.